Licheń: zjazd mariańskich braci zakonnych
15 listopada 2017 | 14:44 | ra | Licheń Ⓒ Ⓟ
O ożywieniu ducha braterskiego w swoich wspólnotach rozmawiają księża marianie podczas zjazdu mariańskich braci zakonnych w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Spotkanie potrwa do czwartku 16 listopada.
Marianie przyjechali do Lichenia, aby wymienić doświadczenia związane z posługą w zgromadzeniu, a także w celu „odbudowania ducha”. Pobyt w licheńskim sanktuarium wykorzystują na indywidualną i wspólnotową modlitwę. Uczestniczą także w konferencjach poświęconych tematowi przewodniemu.
„Konferencje, w których uczestniczymy, dotyczą ostatnich zmian w mariańskich konstytucjach i dyrektorium odnoszących się do charyzmatu, misji, charakteru i miejsca Zgromadzenia w Kościele, a także praw i obowiązków współbraci” – wyjaśnił ks. Mariusz Machul MIC z Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów.
Konferencje dla mariańskich braci zakonnych przygotował ks. dr Marian Pisarzak MIC. Z uczestnikami zjazdu spotkał się także ks. dr Tomasz Nowaczek MIC, przełożony Prowincji Polskiej. Dyskusja w trakcie spotkania dotyczyła stanu duchowo-personalnego Prowincji i nowych zadań czekających Zgromadzenie w nadchodzącym roku.
Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest pierwszym powstałym na ziemiach polskich męskim zgromadzeniem zakonnym. Założył je w 1673 roku św. Stanisław Papczyński. Duchowość marianów koncentruje się wokół szerzenia kultu Niepokalanego Poczęcia NMP, a także modlitwy za dusze czyśćcowe.
Obecnie Zgromadzenie liczy ok. 500 księży, braci i osób stowarzyszonych. Składa się z 5 prowincji i posługuje w 17 krajach na świecie. W Polsce marianie posługują m.in. w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym, gdzie prowadzą hospicjum, centrum naprotechnologii i ośrodek pomocy rodzinie i osobom uzależnionym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.