Lidia A. Waśko: chciałam, aby jak najwięcej osób odpowiedziało na prośbę Matki Bożej
13 lutego 2020 | 13:39 | Wydawnictwo Fronda/KAI | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Z jubileuszowej pielgrzymki do Fatimy w 2017 r. wróciłam z pragnieniem, aby jak najwięcej osób odpowiedziało na prośbę Matki Bożej i praktykowało nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca, wynagradzając Maryi za grzechy raniące Jej Niepokalane Serce – mówi Lidia Anna Waśko, autorka książki „Spełnij prośbę Matki”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Fronda. Publikacja, z przedmową o. Jacka Salija OP, ma pomóc w celebracji pierwszych sobót miesiąca poprzez pogłębioną medytację nad tajemnicami różańca.
Wydawnictwo Fronda: Niedawno miała premierę Pani książka „Spełnij prośbę Matki”. Czego dotyczy publikacja?
Lidia A. Waśko: Książka zawiera modlitewne rozważania różańcowe na pierwsze soboty miesiąca. Postanowiłam ją wydać w nadziei, że pomoże w spełnianiu czwartego warunku nabożeństwa pierwszych sobót osobom, które nie mogą uczestniczyć w nabożeństwie w kościele, a chciałyby je praktykować. A także w nadziei, że książka będzie pomocna w prowadzeniu nabożeństw.
Wyd. Fronda: Jaką strukturę ma publikacja?
– Na początku jest krótki wstęp przypominający historię tego nabożeństwa. Dalej zamieszczone są rozważania każdej z 20 tajemnic różańca, a na końcu rozważania poszczególnych jego części.
Wyd. Fronda: Jak powstała publikacja „Spełnij prośbę Matki”?
– Powstała „przez przypadek” (choć uważam, że nie ma przypadków!). Z jubileuszowej pielgrzymki do Fatimy w 2017 r. wróciłam z pragnieniem, aby jak najwięcej osób odpowiedziało na prośbę Matki Bożej i praktykowało nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca, wynagradzając Maryi za grzechy raniące Jej Niepokalane Serce. Poprosiłam więc księdza proboszcza, by takie nabożeństwo odbywało się w naszej parafii. Udało mi się uprosić zgodę na czytanie w kościele rozważań tajemnic różańcowych i odmawianie części różańca w małej grupie zainteresowanych osób. Byłam uradowana zgodą księdza proboszcza, ale oznaczała ona konieczność znalezienia rozważań do czytania. Zaczęłam więc szukać czegoś odpowiedniego w książkach. Czasu było niewiele i poszukiwania zakończyły się niepowodzeniem. Musiałam więc sama coś napisać. Tak powstała pierwsza i druga medytacja. Później pomyślałam, że następne powinny być w podobnym stylu i w ten sposób pojawiły się pozostałe. I przyszła refleksja, że może warto by było je wydrukować. W nadziei, iż przyczynią się do tego, że więcej osób bardziej pokocha Pana Jezusa i Jego Matkę.
Wyd. Fronda: Jaka jest genealogia nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca?
– Maryja zapowiedziała to nabożeństwo podczas objawień w Fatimie, 13 czerwca 1917 r. Gdy Łucja poprosiła Matkę Bożą, aby zabrała dzieci do nieba, Maryja odpowiedziała: „Tak! Hiacyntę i Franciszka zabiorę niedługo. Ty jednak tu zostaniesz przez jakiś czas. Jezus chce posłużyć się Tobą, aby ludzie mnie poznali i pokochali. Chciałby ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca”. Po tych słowach dzieci zobaczyły serce otoczone cierniami. 13 lipca 1917 r. Matka Boża po pokazaniu dzieciom wizji piekła powiedziała: „Widzieliście piekło, dokąd idą dusze biednych grzeszników. Aby ich ratować, Bóg chce ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca”. Zapowiedziała II wojnę światową, głód i prześladowanie Kościoła oraz to, że przybędzie, by prosić o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu i o zadośćuczynienie w pierwsze soboty. Później mówiła: „Jeżeli moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, bezbożna propaganda rozszerzy swe błędne nauki po świecie”.
Po śmierci Franciszka i Hiacynty, w roku 1925 siostrze Łucji ukazała się Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus i znowu pokazała otoczone cierniami serce, a Jezus powiedział: „Miej współczucie z Sercem twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie ranią Je wciąż na nowo, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał”. Potem odezwała się Maryja słowami: „Córko moja, przynajmniej ty staraj się mnie pocieszyć i przekaż wszystkim, że w godzinie śmierci obiecuję przyjść na pomoc z wszystkimi łaskami tym, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią jeden Różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastoma tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.
W nocy z 29 na 30 maja 1930 roku Pan Jezus powiedział Łucji, że grzechy przeciw Jego Matce obrażają Boga, a Ona, troszcząc się o zbawienie grzeszników, prosi o zadośćuczynienie. Wyjaśnił, że nabożeństwo powinno obejmować pięć sobót, gdyż jest pięć rodzajów grzechów, jakimi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi: bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu, przeciwko Dziewictwu Matki Najświętszej, przeciwko Jej Bożemu Macierzyństwu, bluźnierstwa chcących zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę i nienawiść do Matki Najświętszej, oraz zniewagi Maryi w Jej wizerunkach.
Wyd. Fronda: Współcześni nam papieże też odnosili się do objawień Fatimie?
– Tak, mówili o potrzebie odpowiedzi na wezwanie Matki Najświętszej. Św. Jan Paweł II w homilii wygłoszonej w Fatimie 13 maja 1982 roku powiedział: „Troska Matki Zbawiciela jest troską o dzieło zbawienia: o dzieło Jej Syna. Jest to troska o zbawienie, o wieczne zbawienie wszystkich. Wołanie zawarte w orędziu Maryi z Fatimy jest tak głęboko zakorzenione w Ewangelii i w całej Tradycji, że Kościół czuje, iż orędzie to nakłada na niego obowiązek wysłuchania go”.
Natomiast papież Benedykt XVI 13 maja 2010 roku również w Fatimie stwierdził: „Łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona. […] W Piśmie Świętym często widać, że Bóg poszukuje sprawiedliwych, aby ocalić miasto ludzkie i to samo czyni tutaj w Fatimie”.
Papież Franciszek Podczas swojej pielgrzymki, na 100–lecie objawień 13 maja 2017 r. mówił w Fatimie: „[Bóg] nas stworzył rzeczywiście jako nadzieję dla innych, nadzieję realną i możliwą do spełnienia […] Niebo uruchamia tutaj prawdziwą i w pełnym tego słowa znaczeniu mobilizację powszechną przeciwko tej obojętności, która oziębia nam serce i pogłębia naszą krótkowzroczność. Nie chcemy być poronioną nadzieją!”. Przez akt kanonizacji błogosławionych Hiacynty i Franciszka Ojciec św. potwierdził znaczenie i aktualność orędzia fatimskiego.
—
Nakładem Wydawnictwa Fronda ukazała się książka pt. „Spełnij prośbę Matki. Rozważania różańcowe na pierwsze soboty miesiąca” autorstwa Lidii Anny Waśko z przedmową o. Jacka Salija OP. Publikacja ma pomóc w celebracji pierwszych sobót miesiąca poprzez pogłębioną medytację nad tajemnicami różańca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.