Lidzbark Warmiński – zakończenie 395. zebrania plenarnego Episkopatu Polski
14 czerwca 2023 | 22:48 | lk | Lidzbark Warmiński Ⓒ Ⓟ
Przygotowania do Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie były głównym tematem zakończonego w środę w Lidzbarku Warmińskim 395. zebranie plenarnego Episkopatu Polski. Na spotkaniu z dziennikarzami o tym zagadnieniu mówił przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. – Staramy się podjąć najtrudniejsze tematy i skonfrontować się z nimi nie w takim duchu, aby dążyć do sporów, ale aby przedstawić te trudne kwestie w odniesieniu do nauczania Soboru Watykańskiego II – tłumaczył metropolita poznański na spotkaniu z dziennikarzami.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przypomniał podczas spotkania po zebraniu plenarnym, że zwołany przez papieża Franciszka synod o synodalności to proces, który toczy się swoją drogą i swoimi regułami, od poziomu diecezjalnego przez ogólnopolski, potem europejski i następnie międzykontynentalny.
W Lidzbarku Warmiński biskupi zapoznali się w wystąpieniu prof. Aleksandra Bańki, delegata na spotkanie kontynentalne w Pradze w marcu. br., oraz biskupów z innych episkopatów Europy nie tylko z syntezami krajowymi tych Kościołów, ale i doświadczeniami innych kontynentów.
Chodziło o wskazanie zróżnicowania istotnych z punktu widzenia danego kontynentu problemów. Punkty ciężkości są różne. Dla Bliskiego Wschodu istotna jest kwestia wykorzeniania i wypierania chrześcijaństwa z tych terenów, dla Azji bieda i towarzyszące jej zjawiska, dla Afryki kwestia gościnności i przyjęcia migrantów w Europie – tłumaczył abp Gądecki.
Jak dodał, poza kwestiami wspólnymi – jak proces podejmowania decyzji w Kościele, synodalny sposób sprawowania władzy, kryzys rodziny, troska o osoby zmarginalizowane i wykluczone – Kościoły lokalne podkreślają swoje priorytety. Syntezy z innych niż Europa kontynentów sygnalizują także takie kwestie, jak nierówności społeczne, potrzeba troski o środowisko, problem prześladowań.
– Nasze przygotowania dotyczą obecnie tego, co ma nastąpić po prezentacji Instrumentum laboris (20 czerwca) a przed samym synodem w Watykanie. – Staramy się przygotować do niego tak, aby podjąć najtrudniejsze tematy i skonfrontować się z nimi nie w takim duchu, aby dążyć do sporów, ale aby przedstawić te trudne kwestie w odniesieniu do nauczania Soboru Watykańskiego II – powiedział abp Gądecki, wymieniając w tym kontekście m.in. kwestię sprawowania władzy i udziału w niej, kwestię święceń kobiet czy sam temat synodalności.
Przewodniczący KEP poinformował też o przygotowaniach do kolejnego etapu pojednania polsko-ukraińskiego, które zostało zainicjowane jeszcze w latach 80. W 1987 r. św. Jan Paweł II zaprosił do Rzymu na wspólne rozmowy zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego kard. Myrosława Lubacziwskiego i prymasa Polski kard. Józefa Glempa.
W 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej odbędą się kościelne obchody upamiętniające to tragiczne wydarzenie. Potrwają one trzy dni. Przewidziano je w Polsce i na Ukrainie, a towarzyszyć im będzie ogłoszenie wspólnego orędzia Kościoła katolickiego w Polsce, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.
Obchody upamiętniające Zbrodnię Wołyńską rozpocznie 7 lipca o godz. 11.00 polsko-ukraińskie nabożeństwo w warszawskiej bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Będzie to liturgia słowa „Przebaczenie i pojednanie” sprawowana wspólnie przez abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (KEP); abp. Światosława Szewczuka, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i bp. Witalija Skomarowskiego, biskupa łuckiego, przewodniczącego Konferencji Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy.
W czasie tego nabożeństwa zostanie ogłoszone, po polsku i ukraińsku, orędzie „Przebaczenia i pojednania”.
W warszawskich uroczystościach weźmie udział Rada Stała Episkopatu Polski oraz biskupi greckokatoliccy należący do Konferencji Episkopatu Polski. – Ta delegacja będzie zatem szeroka i mamy nadzieję, że będzie to kolejny bardzo ważny krok na drodze ku pojednaniu i przebaczeniu – powiedział rzecznik KEP. Dodał, że trwają jeszcze prace nad szczegółami programu uroczystości oraz nad ostateczną wersją tekstu wspólnego orędzia.
Po uroczystości w Warszawie zwierzchnik UKGK oraz przewodniczący episkopatów Polski i Ukrainy udadzą się w pielgrzymkę „Przebaczenia i pojednania” na Wołyń. W Parośli Pierwszej koło Włodzimierza, w obwodzie rówieńskim, 8 lipca abp Gądecki będzie przewodniczył Mszy św. polowej i wygłosi homilię.
W tej wyludnionej dziś wsi, do 1945 leżącej w Polsce na terenie województwa wołyńskiego, 9 lutego 1943 r. oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii zamordował, jak się szacuje, od 149 do 173 Polaków. Zbrodnia ta jest uważana za pierwszy masowy mord UPA i początek Rzezi Wołyńskiej.
Wreszcie 9 lipca w rzymskokatolickiej katedrze świętych apostołów Piotra i Pawła w Łucku abp Światosław Szewczuk, abp Stanisław Gądecki wraz z bp. Witalijem Skomarowskim i abp. Visvaldasem Kulbokasem, nuncjuszem apostolskim w Ukrainie, odprawią wspólnie nabożeństwo żałobne za pomordowanych.
Decyzją biskupów w sobotę 17 czerwca w parafiach w całej Polsce zostanie odmówiony akt zawierzenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.