Drukuj Powrót do artykułu

Lindów: uroczystości pogrzebowe ks. ppłk. Andrzeja Jakubiaka, pierwszego kapelana GROM

14 lutego 2018 | 08:47 | kos | Lindów Ⓒ Ⓟ

W Lindowie k. Kłobucka odbyły się 13 lutego uroczystości pogrzebowe ks. ppłk. Andrzeja Jakubiaka werbisty, kapelana Ordynariatu Polowego, pierwszego kapelana GROM-u, uczestnika misji pokojowych m.in. na Haiti i w Afganistanie.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego, której przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W pogrzebie uczestniczyli rodzina, przyjaciele, współbracia zakonni i kapelani.

Przed ołtarzem umieszczona została trumna, na której znalazły się kielich mszalny, stuła i czapka oficerska. Wartę honorową zaciągnęli przy niej żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Nad trumną pochylono sztandary Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i Jednostki Wojskowej GROM, której ks. ppłk Jakubiak był pierwszym kapelanem.

Homilię wygłosił o. Edward Tułowiecki SVD. Podkreślił w niej, że ks. płk Jakubiak już na początku swego życia kapłańskiego wykazywał „ogromny hart ducha i odwagę”, co przejawiało się w tym, że jako swoją pierwszą misję wybrał Filipiny. – Odwaga, poświęcenie i zapał misyjny były motorem jego wyboru – powiedział. Jego zdaniem, przejawem wspomnianego zapału misyjnego był późniejszy udział w wojskowych misjach zagranicznych, które pełnił jako kapelan wojskowy.

Zdaniem o. Tułowieckiego, ks. Jakubiak zawsze z poświęceniem służył drugiemu człowiekowi. – Jako kapelan śp. Andrzej posiadał sztukę godzenia służby Ojczyźnie i Kościołowi. Sutanna i mundur dopełniały się w jego życiu. Każdemu pragnął nieść pokój. Jego orężem było kapłaństwo, narzędziami własne świadectwo i sakramenty Kościoła – powiedział.

Jak podkreślił o. Tułowiecki, „Zmarły zakończył już swój ziemski i zwycięski bieg”. – Zachował wiarę, był wierny Chrystusowi i Kościołowi. Wierzymy, że Pan Bóg stanął przy nim i wzmocnił go w trudnych chwilach największej próby – stwierdził.

Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów wojskowych, współbraci ze Zgromadzenia Słowa Bożego, a także duchownych z okolicznych miejscowości. Ks. Jakubiaka żegnali członkowie rodziny, przyjaciele, liczne grono mieszkańców Lindowa i okolicznych miejscowości. Obecna była kompania honorowa żołnierzy Jednostki Specjalnej Komandosów z Lublińca

W imieniu werbistów ks. Jakubiaka pożegnał o. Sylwester Grabowski, wiceprowincjał polskiej prowincji zakonu. – Dziękujemy, że Pan Bóg powołał Cię do naszego zgromadzenia – do Zgromadzenia Słowa Bożego. Dziękujemy za to, że to Słowo ukochałeś i byłeś temu Słowu wierny – powiedział.

Zmarłego żegnał też ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii w Lindowie. Jak podkreślił ks. Jakubiak jeszcze przed wstąpieniem do zakonu wraz z innymi parafianami starał się o utworzenie w Lindowie parafii. – Zawsze byliśmy, jesteśmy i nadal będziemy z niego dumni – powiedział.

Po Mszy św. kondukt żałobny wyruszył na parafialny cmentarz. Przemarszowi towarzyszyły dźwięki marszy żałobnych odgrywanych przez Orkiestrę Wojskową z Bytomia. Na cmentarzu po modlitwie ks. proboszcza i przy odgłosie salwy honorowej oraz hasła „Cisza”, trumna z ciałem ks. ppłk. Andrzeja Jakubiaka została złożona w grobie.

Ks. Andrzej Jakubiak urodził się w 1952 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w Zgromadzeniu Bożego Słowa (werbiści) 20 września 1980 r. W duszpasterstwie wojskowym pracował od 1 marca 1994 r.

Był pierwszym kapelanem Jednostki Specjalnej GROM. Pełnił posługę m.in. na wojskowych misjach zagranicznych na Haiti (1994–1995), w Bośni i Hercegowinie (1996–1997), w Afganistanie (2004–2005). Był proboszczem parafii wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim – Nowym Glinniku (2000–2004), a następnie w Kazuniu (2005–2012). Po przejściu na emeryturę w 2012 r. pełnił funkcję jednego z kapelanów Wojskowego Instytutu Medycznego.

Był także kapelanem Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej Okręgu Mazowieckiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz środowiska kresowian 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Ks. Jakubiak zmarł 9 lutego 2018 r. w 66. roku życia, w 38. roku kapłaństwa i po 43 latach życia zakonnego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.