Lipcowe dni skupienia Legionu Maryi w diecezji sandomierskiej
26 lipca 2009 | 13:11 | apis Ⓒ Ⓟ
Dla tysiąca członków Legionu Maryi skupionych wokół komicjum Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, wakacje, a szczególnie lipiec jest okazją do spotkań na zlotach, dniach skupienia, ważnych rocznicach, a nawet na wspólnym zbieraniu jagód.
Legion Maryi pod wezwaniem NMP Częstochowskiej w Dzwoli obchodził 9. rocznicę swojego powstania. W uroczystości wzięli członkowie Legionu Maryi z Janowa Lubelskigo oraz z Zaleszan.
Legioniści z Ostrowca Świętokrzyskiego przeżywali swój dzień skupienia w kościele św. Kazimierza. Tematem ich rozważań był "Apostolat na wzór Matki Najświętszej". Z kolei skupieni w Legionie Maryi w Zaleszanach spotkali się na początku lipca w tradycyjne święto Matki Bożej Jagodnej. Po Mszy św. wszyscy udali się rowerami do pobliskiego lasu w Kępiu Zaleszańskim, aby tam wraz z opiekunem duchowym ks. Rafałem Cudziło zbierać jagody. W lesie bracia i siostry wspólnie odmówili katenę czyli najważniejszą modlitwę Legionu Maryi.
Podczas tegorocznych lipcowych Eucharystii w Dzwoli, Ostrowcu Św. i Zaleszanach homilie głosił ks. Rafał Cudziło, opiekun diecezjalny Legionu Maryi. Towarzyszyły im m.in.: ćwiczenia rekolekcyjne, oraz modlitwa różańcowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Pierwsze prezydia Legionu Maryi w diecezji sandomierskiej zaczęły powstawać dziesięć lat temu. Wszystko zaczęło się na ziemi janowskiej. Wraz z rozwijającymi się strukturami organizacyjnymi legionu, zaczęły powstawać pierwsze kurie skupione wokół komicjum Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Legion Maryi rozwija się dynamicznie i zyskuje wielu nowych członków i sympatyków.
Legion Maryi jest apostolskim ruchem katolików świeckich, którzy docierają do wierzących i niewierzących, szerzą kult Matki Bożej i głoszą Ewangelię. Ich celem jest ewangelizacja parafii. Ruch powstał w 1921 r. w Dublinie, stolicy Irlandii. Założyło go 15 kobiet wraz z Frankiem Duffem (1889-1980), obecnie kandydatem na ołtarze. Do Polski ruch dotarł w 1947 r., jednak dopiero w latach osiemdziesiątych mógł zacząć się normalnie rozwijać.
Na świecie jest ok. 3,5 mln członków aktywnych i kilkanaście milionów członków pomocniczych. Legion obecny jest w 163 krajach. W Polsce jest ponad 6 tys. członków aktywnych oraz 17 tys. pomocniczych w 24 diecezjach. Opiekunem ruchu ze strony Episkopatu jest płocki biskup pomocniczy Roman Marcinkowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.