Lipnica Murowana: czy znów padnie rekord wysokości palmy?
26 marca 2012 | 16:10 | eb Ⓒ Ⓟ
W Niedzielę Palmową w Lipnicy Murowanej w Małopolsce odbędzie się 54. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Przyjadą tam goście z całej Polski, by podziwiać palmy o rekordowej wysokości. Rok temu zwyciężyła palma, która miała 36 metrów i 4 cm. Wykonał ją Zbigniew Urbański, mieszkaniec Lipnicy. Była to najwyższa palma w historii konkursu.
Smukłe palmy o grubości pozwalającej na objęcie ich dłońmi, wykonywane są ze starannie układanych pręci i wiązane wierzbowymi witkami. W czubie palma przystrojona jest wiązką trzciny stawowej oraz kolorowymi, bibułowymi wstążkami oraz kwiatami i wiosennymi baziami. Przed laty wysokość palmy podyktowana była wielkością gospodarstwa i jego zamożnością. Dziś palmy przystępujące do konkursu przekraczają nawet 35 metrów. Zgodnie z tradycją muszą one być postawione przy pomocy siły ludzkich rąk, nie można używać do tego celu urządzeń mechanicznych.
Mierzenie i stawianie palm rozpocznie się na lipnickim rynku już o godz. 8.00. Od samego rana będą występy zespołów regionalnych i orkiestr dętych, a także warsztaty wykonywania palm.
O godz. 10.30 nastąpi otwarcie konkursu i powitanie gości. Palmy zostaną też poświęcone. O godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja rozpocznie się Msza św. Konkursowi będą towarzyszyć występy zespołów folklorystycznych, kiermasz rękodzieła artystycznego i konkurs fotograficzny.
O godz. 13.00 zostaną ogłoszone wyniki 54. Konkursu Palm i Rękodzieła Artystycznego.
W Lipnicy Murowanej warto pozostać w niedzielę do wieczora. O godzinie 17.00 w kościele św. Leonarda rozpocznie się koncert na organy i waltornie.
W 1958 roku lipnicki poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Celem konkursu było wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie społeczeństwa z okolicznych wiosek, by podtrzymywali tradycję swoich przodków. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem była niezliczona liczba palm. Po ponad 50 latach od zorganizowania pierwszego konkursu, impreza ta przekształciła się w wydarzenie skupiające na lipnickim rynku około 10 tys. gości i turystów.
Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie ściągające turystów nie tylko z całego kraju, ale coraz częściej z zagranicy. Tak będzie i w najbliższą niedzielę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.