Lipnica Murowana: Najwyższa palma – 29 metrów i 40 centymetrów
29 marca 2015 | 19:35 | eb Ⓒ Ⓟ
29 metrów i 40 centymetrów – tyle ma najwyższa palma, przygotowana na konkurs w Lipnicy Murowanej. Tradycyjnie wykonał ją Zbigniew Urbański, wielokrotny rekordzista i zwycięzca. Konkurs organizowany jest od 1958 roku.
Mieszkaniec Lipnicy przyznaje, że nie chce bić rekordów, ale ma głębszą motywację. „To jest podziękowanie za drugie życie, które dostałem od Boga w 2011 roku. Bóg dał mi szansę być na tym świecie i pokazać ludziom, że takie rzeczy tworzy się w Lipnicy Murowanej – dodaje.
W ubiegłym roku Zbigniew Urbański wykonał palmę, która miała 31 m 84 cm. Dotychczasowy rekord wysokości palmy w Lipnicy Murowanej to 36 m i 4 cm i również należy do niego.
Od rana odbywa się w Lipnicy Murowanej 57. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Na rynku można podziwiać niezwykłe, konkursowe palmy.
Ważnym momentem było ich stawianie. Drzewko musi być postawione pionowo siłą ludzkich mięśni – z wykorzystaniem jedynie lin oraz stabilizujących tyczek bez użycia dźwigów lub podnośników. Najwyższe palmy mogą być oparte o drzewo, do którego podstawa palmy jest przywiązana ze względów bezpieczeństwa.
Do konkursu zostały zgłoszone palmy wykonane wg wzoru palmy tradycyjnej, z naturalnych surowców takich jak pędy wierzby, suszone kwiaty, bukszpan oraz bibuły. Wiązanie palmy powinno być zrobione z pędów wierzby, bez wykorzystania drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych.
Palmy były rano mierzone i oceniane przez Komisję Artystyczną. Imprezie towarzyszą występy zespołów regionalnych. Po poświęceniu drzewek, w miejscowym kościele została odprawiona Msza św.
Konkursowi towarzyszą występy zespołów folklorystycznych, jarmark wielkanocny, warsztaty wykonywania palm.
O godzinie 17.00 w zabytkowym kościele św. Leonarda rozpocznie się koncert gitarowy pt. „Pasja”.
W 1958 roku lipnicki poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Celem konkursu było wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie społeczeństwa z okolicznych wiosek, by podtrzymywali tradycję swoich przodków. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem była niezliczona liczba palm. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie ściągające turystów nie tylko z całego kraju, ale coraz częściej z zagranicy. O podtrzymywanie tradycji dbają lokalny samorząd, ośrodek kultury i parafia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.