Lipnica Murowana – ziemia świętych w hologramie
29 grudnia 2020 | 21:20 | md | Lipnica Murowana Ⓒ Ⓟ
Jeden z najcenniejszych polskich zabytków – drewniany kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej – staje się centrum nowoczesnej turystyki. Dzięki kosmicznym technologiom można zanurzyć się w przeszłość, skarby kultury i wiary.
Dzięki inicjatywie proboszcza lipnickiej parafii ks. Mariusza Jachymczaka powstało Centrum Pielgrzyma i Turysty, dzięki któremu można poznać historię miejscowości prezentowaną w atrakcyjnej formie, z wykorzystaniem audioprzewodników w aż siedmiu językach. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii – hologramu – można „zwiedzić” najcenniejszy zabytek w Lipnicy Murowanej – kościół świętego Leonarda, wyświetlić w przestrzeni poszczególne jego elementy i niemal ich dotknąć.
Centrum oferuje wiedzę i informacje o miejscowości, jej historii i kulturze w atrakcyjnej, zwłaszcza dla młodych, formie. Znajdują się tu także wiadomości na temat ciekawych miejsc w pobliżu Lipnicy, między innymi: zagadkowych formacji skalnych zwanych Kamieniami Brodzińskiego, wieży widokowej na Szpilówce w Iwkowej, Kopalni Soli w Bochni lub zamku w Nowym Wiśniczu.
Kościółek świętego Leonarda jest jednym z ok. 800 obiektów znajdujących się na światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Według tradycji powstał na miejscu gontyny słowiańskiej w 1141 r. Przebudowany został w obecnym kształcie w XV w. i konsekrowany ponownie w 1610 r, a zdobiące go tryptyki ołtarzowe i polichromie są świadectwem wiary i wielowiekowej troski społeczności lipnickiej o świątynię.
Kościół św. Leonarda stanowi obecnie jeden z najcenniejszych obiektów średniowiecznego budownictwa drewnianego w Polsce i na świecie.
Z Lipnicą związane były trzy osoby, które zostały wyniesione na ołtarze w Kościele katolickim. Dla historii tej części Małopolski, ale też dla historii Krakowa, ważną postacią jest święty Szymon – tutaj urodzony w latach 30. XV wieku, po wstąpieniu do zakonu oo. bernardynów związany z Krakowem i tam zmarły, ma w Lipnicy sanktuarium, które powstało na miejscu jego rodzinnego domu. Na przełomie XIX i XX wieku z domu w Lipnicy rozpoczęły swoją pracę na rzecz bliźnich i Kościoła siostry Ledóchowskie: późniejsza święta – Urszula oraz późniejsza błogosławiona – Maria Teresa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.