Lipnicka Madonna poddana konserwacji
12 grudnia 2024 | 13:25 | rk | Bielsko - Biała Ⓒ Ⓟ
Przeprowadzono konserwację techniczną gotyckiej figury Madonny z Dzieciątkiem z ok. 1470 roku, przechowywanej w parafii Narodzenia NMP w Bielsku-Białej Lipniku. Jak oceniają specjaliści, struktura drewna rzeźby została bardzo mocno naruszona przez drewnojady. Uporanie się z tym problemem stanowiło duże wyzwanie dla konserwatorów.
Jak poinformował ks. dr Szymon Tracz, diecezjalny konserwator sztuki i obiektów sakralnych, dzięki żmudnej pracy naukowców udało się spod późniejszych przemalowań odsłonić duże partie oryginalnej gotyckiej polichromii.
„Teraz planowana jest konserwacja estetyczna, która przy tak dużej klasie artystycznej obiektu stanowi nie lada wyzwanie. Będzie to dotyczyło samej pracy przy delikatnym obiekcie, jak i przy przeprowadzeniu gruntownej kwerendy źródłowej i porównawczej z zakresu historii sztuki” – zapowiedział.
Prace zostały sfinansowane przez Śląskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.
Pierwsze wzmianki o parafii w Lipniku sięgają do około 1330 roku. Była położona na granicy ziemi krakowskiej i śląskiej, a jej południową granicę stanowiła rzeka Biała.
Obecny kościół parafialny budowany w latach 1880 do 1885 w stylu neogotyckim, został poświęcony w 1885 roku. Powstał na miejscu poprzedniego kościoła, który spłonął w 1879 roku.
Z zabytkowego wyposażenia kościoła uwagę zwraca gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz chrzcielnica i ambona, bogato zdobione, wykonane przez w czasie budowy kościoła. Witraże, wykonane po II wojnie światowej, projektował i malował w latach 1948-1957 znany i ceniony artysta malarz Adam Bunsch.
W parafii w Lipniku urodził się i został ochrzczony ojciec papieża Jana Pawła II – Karol Wojtyła. Fakt ten odnotowano w tutejszych księgach parafialnych.
„Carolus Wojtyła nat. 18 Julius, bap. 27 Julius 1879 filius Matias Wojtyła ed Anna Przeczek” – taki wpis widniej w lipnickiej księdze parafialnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.