Liturgia Męki Pańskiej przy relikwiach Krzyża Świętego
16 kwietnia 2022 | 08:36 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Krzyż Chrystusa jest znakiem nieskończonej, bezwarunkowej miłości Boga, który w osobie swego Syna umiłował nas i samego siebie za nas wydał – mówił podczas Liturgii Męki Pańskiej biskup polowy Wiesław Lechowicz. Żołnierze, funkcjonariusze, pracownicy wojska, adorowali krzyż wniesiony do katedry polowej w asyście żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i Pułku Reprezentacyjnego. Przy ołtarzu umieszczone zostały relikwie Krzyża Świętego, przekazane do katedry polowej przez członków Zakonu Grobu Bożego.
Opis Męki Pańskiej zaśpiewali artyści Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Liturgia była transmitowana przez Radio Maryja.
W homilii bp Lechowicz przywołał słowa wypowiedziane przez: św. Pawła Apostoła, św. Jana Pawła II oraz Karola Antoniewicza (1807–1852), jezuity, wybitnego kaznodziei na temat krzyża. Podkreślił, że mimo tego czciciele Krzyża, żyli w różnych epokach, łączyła ich miłość do znaku odkupienia.
– Krzyż Chrystusa jest znakiem nieskończonej, bezwarunkowej miłości Boga, który w osobie swego Syna umiłował nas i samego siebie za nas wydał. Jeśli oddajemy cześć Krzyżowi to dlatego, że wierzymy w tę miłość, przyjmujemy ją, chociaż nie do końca ją rozumiemy. (…) W tę miłość można tylko uwierzyć! – przekonywał bp Lechowicz.
Biskup polowy przypomniał słowa św. Pawła „Wiara rodzi się z tego, co się słyszy” (Rz 10,17). Zwrócił uwagę, że jedną z oznak miłości jest słuchanie siebie nawzajem.
Bp Lechowicz przekonywał, że krzyż uczy także „milczenia i ciszy, otwierania przestrzeni w naszych umysłach i sercach dla Bożego słowa, które dziś przyjmuje kształt milczenia, ale również dla słowa drugiego człowieka”. – Z własnego doświadczenia wiemy, że milczenie przemawia niejednokrotnie mocniej niż słowo, głębiej trafia, bardziej przenikliwie. Tak dzisiaj mówi do nas Jezus – swoim milczeniem. Na milczenie Jezusa odpowiedzmy ciszą, bo w ciszy najlepiej się rozumieją osoby kochające, bo w ciszy lepiej się rozumie słowo, gest, wyraz twarzy, spojrzenie – powiedział.
Po homilii rozpoczęła się adoracja krzyża, centralna część wielkopiątkowej liturgii. Krzyż wnieśli przed ołtarz katedry żołnierze Żandarmerii Wojskowej w asyście żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W procesji
przyniesione zostały także relikwie Krzyża Świętego, przekazane do katedry polowej przez Zakon Grobu Bożego.
Relikwiarz oraz dokumenty potwierdzające autentyczność relikwii nieśli Urszula Przymus, dama Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, która przechowywała te relikwie oraz prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski, pełniący przez wiele lat funkcję polskiego zwierzchnika zakonu.
Relikwie zostały umieszczone obok krzyża wystawionego do adoracji. Krzyż w imieniu zebranych w katedrze ucałował biskup polowy. Wierni adorowali krzyż poprzez ukazanie i modlitwę.
Po zakończonej liturgii wierni przeszli pod kościół akademicki św. Anny, skąd o godzinie 20.00 wyruszyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami Warszawy. W tym nabożeństwie uczestniczyli m. in. żołnierze, funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej i studenci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.