Liturgia Męki Pańskiej w katedrze polowej
08 kwietnia 2023 | 05:00 | kos, ordynariat.pl | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Wpatrujmy się w Jezusa ukrzyżowanego nie tylko po to, by nie zapomnieć, ale by na Jego miłość odpowiadać miłością przejawiającą się w spojrzeniu na drugiego człowieka – zachęcał podczas liturgii Męki Pańskiej w katedrze polowej bp Wiesław Lechowicz. Podczas nabożeństwa Mękę Jezusa Chrystusa według św. Jana odśpiewali artyści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W homilii bp Lechowicz zacytował słowa pieśni pasyjnej: „W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka”. Zaznaczył, że jest ona syntezą tego, co wydarzyło się na krzyżu.
– Do dostrzeżenia cierpienia wystarczą oczy naszego ciała. Do zobaczenia owocu tego cierpienia, jakim jest zbawienie już nie – potrzebne są oczy przeniknięte wiarą i miłością. Takiego spojrzenia na cierpienie i śmieć krzyżową Jezusa uczy nas ten, po kim nie spodziewalibyśmy się – łotr skazany na haniebną śmierć, wiszący po prawej stronie Jezusowego krzyża – podkreślił biskup polowy, przypominając historię osądzonego złoczyńcy i płynącą z niej lekcję nadziei.
Zaznaczył, że skazany łotr w ostatnich chwilach życia błagający Jezusa, by za nim wspomniał, jest wzorem chrześcijanina wierzącego i miłującego. Dodał, że przykład nawróconego złoczyńcy „pokazuje nam sposób, w jaki powinniśmy przeżywać Wielki Piątek i czas dzielący nas od Wielkanocy”.
Biskup Lechowicz podkreślił, że „wyciągnięte ręce Jezusa na krzyżu chcą objąć wszystkich”. – Są krzykiem o otwartość naszych rąk i naszych serc na innych! Dlatego już za chwilę będziemy się modlić za wszystkich, nie tylko za przyjaciół Jezusa i przynależących do Kościoła. Obejmijmy modlitwą również tych, którzy z premedytacją dążą do rozbicia jedności w Kościele i w naszej Ojczyźnie – apelował biskup polowy.
.
Następnie rozpoczął się obrzęd adoracji krzyża, centralna część wielkopiątkowej liturgii. Krzyż wnieśli przed ołtarz katedry żołnierze Żandarmerii Wojskowej w asyście żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Krzyż adorowali biskup, kapelani oraz wierni zgromadzeni na liturgii.
Po Komunii świętej Najświętszy Sakrament w uroczystej procesji z towarzyszeniem śpiewu chóru wojskowego i werbla został przeniesiony do Grobu Pańskiego. Podobnie jak w ubiegłych latach figura Chrystusa spoczywa na środku Kaplicy Katyńskiej, w prostej, żołnierskiej mogile.
Na ścianach kaplicy znajdują się nazwiska oficerów pomordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Wartę przy Grobie Pańskim zaciągnęli żołnierze Pułku Reprezentacyjnego oraz w sposób symboliczny ofiary sowieckich zbrodni. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę odkrycia grobów w Katyniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.