Liturgia Wigilii Paschalnej na Jasnej Górze
31 marca 2024 | 03:50 | mir, BP @JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
O tym, że chrzest i Eucharystia są potężnymi sakramentami życia przypomniał o. Michał Lukoszek. Wikariusz Generalny przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej na Jasnej Górze. Jej przebieg wyznaczają trzy symbole: światło, woda i chleb.
W homilii o. Lukoszek zwrócił uwagę na dwa wydarzenia w opisie zmartwychwstania Chrystusa w Ewangelii św. Mateusza: trzęsienie ziemi oraz paraliżujące przerażenie rzymskich legionistów strzegących grobu. Zauważył, że podobne zjawiska i podobne ludzie reakcje możemy znaleźć w Księdze Wyjścia, gdy Bóg dał Izraelitom na Górze Synaj Dziesięcioro Przykazań. I wówczas Teofanii, czyli objawieniu Boga towarzyszyły zjawiska napawające lud przerażeniem. – To nie znaczy, że Bóg nie kocha ludzi i chce ich zagłady. Chodzi o to, że cielesna natura ludzka nie jest w stanie znieść potęgi Bożego Majestatu – wyjaśniał kaznodzieja i wskazał dalej, że trzęsienie ziemi podczas zmartwychwstania Jezusa i trzęsąca się góra Synaj, przerażenie Izraelitów i paraliżujący strach rzymskich strażników, wskazują na to, że w momencie zmartwychwstania Chrystusa mamy do czynienia z kolejną Teofanią, objawieniem się potęgi Boga.
– Mówimy o najważniejszej ingerencji Boga w historię świata, która nigdy wcześniej nie miała miejsca, a ma konsekwencje do dzisiaj i na całą wieczność. Bóg pokazał, że jego potęga nie ma żadnych ograniczeń. Również śmierć nie jest żadną granicą dla Boga. Używając słów św. Pawła Apostoła do Rzymian, że „Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca”, zauważamy, że właśnie ta chwała i potęga Boga objawiła się w momencie zmartwychwstania. Jej podlegają wszystkie prawa natury. Nie są w stanie oprzeć się jej żadne ludzkie siły, ani kalkulacje. Wszechmocny Bóg jest potężniejszy ponad wszystko, nawet ponad śmierć, wobec której my, ludzie, jesteśmy bezradni – mówił o. Lukoszek.
Podkreślił, że Bóg swoją potężną mocą zadziałał i działa cały czas także w życiu każdego z nas. Bóg wie, że gdybyśmy w tym ziemskim życiu bezpośrednio stanęli przed Jego Majestatem, tak samo bylibyśmy sparaliżowani śmiertelnym przerażeniem wobec Jego potęgi. Paulin zwrócił uwagę, że największym przymiotem Boga jest miłosierdzie i dlatego użył On tej swojej potęgi, żeby stworzyć w nas nowego człowieka, nieśmiertelnego, który z Nim będzie żył bez końca. – Chce także być blisko nas i otaczać nas swoją miłością. Aby wspaniałomyślnie dać nam to życie, a jednocześnie nie stawiać nas wobec przerażającej próby spotkania tu na ziemi z Jego potęgą, ukrył swoje działanie pod sakramentalnymi znakami – powiedział o. Lukoszek.
Wskazał, że właśnie podczas Wigilii Paschalnej szczególnie podkreślamy dwa potężne sakramenty, które możemy śmiało nazwać sakramentami życia: chrzest i Eucharystię. W chrzcie dokonuje się wielki cud nowego życia; Bóg stwarza w nas nowego człowieka. Kaznodzieja przypomniał za św. Pawłem, że w momencie chrztu zostaliśmy włączeni w śmierć Chrystusa i jednocześnie włączeni w zmartwychwstanie Chrystusa. – W momencie chrztu rozpoczął się w nas proces zmartwychwstania, który na końcu świata zostanie uwieńczony dosłownie zmartwychwstaniem naszego ciała, od którego odłączy nas śmierć. Dlatego właśnie jako chrześcijanie mamy prowadzić życie zgodne z nauką Chrystusa, mamy umierać dla grzechu i rozwijać się według „standardów” tego nowego, Bożego życia. W przeciwnym razie zaprzeczamy naszej tożsamości dziecka Bożego – wyjaśniał.
Wikariusz generalny Paulinów wskazał też na drugi potężny sakrament życia, czyli Eucharystię: „w niej sam Bóg, osobiście przychodzi do nas, pokazuje nam, jak bardzo chce być blisko nas i Jego pragnieniem jest podtrzymywanie i rozwijanie tego nowego życia, które nam podarował we chrzcie św.” Podkreślił, że tutaj także Bóg skrył swój potężny majestat pod niepozornym kawałkiem chleba i odrobiną wina.
– Uwielbiajmy z całego serca nieskończone Miłosierdzie Boże, które skłoniło Boga do tego, by użył swojej potęgi, aby nas ocalić i stworzyć w nas nowe życie. To życie nosi w sobie każdy człowiek ochrzczony – zachęcał o. Lukoszek.
Jutro, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, o godz. 6.00 rozpocznie się procesja rezurekcyjna po Wałach jasnogórskich, pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Tuż po procesji, w Bazylice odprawiona zostanie Msza św. Zmartwychwstania.
Suma Wielkanocna sprawowana będzie o godz.11.00 pod przewodnictwem bp. seniora Antoniego Długosza z Częstochowy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.