Liturgiczna inauguracja Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”
02 maja 2010 | 15:27 | it / kw Ⓒ Ⓟ
Inauguracja liturgiczna XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbyła się 2 maja na Jasnej Górze. Msza św. z prawykonaniem kompozycji Józefa Elsnera celebrowana była w intencji śp. Lecha Kaczyńskiego.
Prezydent objął honorowy patronat nad tą największą w Polsce i jedną z większych w Europie imprezą promującą muzykę różnych kultur i religii. Eucharystię celebrował ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Abp Józef Michalik powiedział, że Festiwal „wydobywa wielkie skarby z zaplecza, które do dyspozycji ma Kościół, a zwłaszcza ma Jasna Góra, gdzie tyle piękna pokładów niezliczona ilość jest złożona”. Zachęcał do przeżywania piękna i miłości do Boga i człowieka.
Nawiązując do honorowego patronatu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przewodniczący KEP powiedział, że „warto obejmować patronaty nad tym co dobre, bo i po śmierci za człowieka się pomodlą”. Abp Michalik zauważył, że rozmach tego festiwalu świadczy o wielkim entuzjazmie ludzi.
„Po raz pierwszy zdecydował się patronować naszemu festiwalowi prezydent Lech Kaczyński – powiedziała dyrektor Festiwalu Małgorzata Nowak – Miał być, wraz z małżonką, naszym gościem” – dodała. W intencji prezydenta odprawiona została Msza św. na inaugurację Festiwalu. Po raz pierwszy Eucharystia celebrowana była w Kaplicy Matki Bożej.
W kazaniu ks. Piotr Zaborski, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że język muzyki potrafi przekraczać bariery, a muzyka sakralna prowadzi na spotkanie z Panem.
Jubileuszowa edycja Festiwalu to 7 dni koncertów, spektakli, konferencji i wystaw. W Częstochowie wystąpi w sumie prawie 900 wykonawców z 23 krajów świata. Najważniejszym przesłaniem „Gaude Mater” jest „poprzez sztukę porozumienie między narodami”.
Największym wydarzeniem był koncert Bobbiego McFerrina oraz Mesjasz Haendela wykonany przez Retrospect Ensemble z Wielkiej Brytanii.
Na uwagę zasługuje też projekt poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Wśród wykonawców zobaczymy m.in. Zbigniewa Zamachowskiego, a na fortepianie usłyszymy Jerzego Sterczyńskiego, jednego z najlepszych chopinistów. Spektakl na kanwie poematu wyreżyserowała Katarzyna Deszcz.
W ramach muzyki różnych kultur i religii po raz pierwszy w Polsce wystąpi Zespół „Rozaneh” z Iranu z poezją perskich mistyków. Zaprezentuje się też syryjsko-turecka grupy Ensemble „AL-KINDI”, która wykona taniec derwiszy z Aleppo. Będzie muzyka średniowiecza , Czarnego Lądu (zespół The Sakala Brothers z Zambii) oraz muzyka synagogalna w interpretacji kantora z USA – Josepha Malovanego.
Spektakularnym wydarzeniem będzie plenerowe widowisko „Logos” – Międzynarodowy Projekt Różnych Kultur w reżyserii Jerzego Bielunasa i częściowo z muzyką Mateusza Pospieszalskiego.
W Koncercie finałowym usłyszymy Siedem Bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora. 250 wykonawców w prezbiterium, 4 najlepsze polskie chóry. Krzysztof Penderecki już po raz trzeci będzie uczestniczył w festiwalu Gaude Mater.
Festiwalowi Muzyki Sakralnej towarzyszą m.in.: Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Człowiek – Wiara – Kultura”: W poszukiwaniu prawdy. Chrześcijańska Europa – między wiarą a polityką; seminarium naukowe dla dyrygentów, muzyków i muzykologów; ETNO*C (wieczory: celtycki, indyjski, żydowski), sesja muzykologiczna. Plastycznym akcentem, wysokiej miary, będzie Droga Krzyżowa, autorstwa prof. Stanisława Rodzińskiego, namalowana specjalnie z okazji Festiwalu.
Małgorzata Nowak podkreśla, że „Gaude Mater” jest największym w Polsce promującym muzykę sakralną. „Nie ma większej imprezy w Polsce, która promuje muzykę sakralną i jeszcze tak bardzo dba o polską muzykę religijną, liturgiczną niejednokrotnie pisaną na zamówienie Festiwalu. Przez te 19 lat prawykonywaliśmy prawie 200 utworów polskich kompozytorów współczesnych”, powiedziała dyr. Nowak.
Tegoroczna edycja Festiwalu ma też swój jubileuszowy wymiar, a to za sprawą budżetu – 2,6 mln zł, czyli dwa razy większego niż zazwyczaj. Festiwal potrwa od 30 kwietnia do 6 maja. Jest o jeden dzień dłuższy, choć każdego dnia wypadną średnio dwa koncerty. Weźmie w nim udział 875 artystów z 23 krajów, z czego muzycy 11 krajów grają w jednej Morphing Vienna Chamber Orchestra. Zespół ten wystąpił na inauguracji towarzysząc Bobby’emu McFerrinowi – największej gwieździe tegorocznego Festiwalu. Jak zapewniają organizatorzy: każdy dzień i koncert będzie miał gwiazdę swojego nurtu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.