Liturgiczne tradycje maronickie, sakralna sztuka Słowacji wśród atrakcji towarzyszących Sacroexpo
31 maja 2024 | 17:07 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Podczas trwającej od 10 do 12 czerwca w siedzibie Targów Kielce Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo, w której zaprezentuje się niemal 200 wystawców z 10 krajów, będzie szeroka propozycja wystawiennicza i aukcyjna, dla zainteresowanych sztuką sakralną. Tym razem, podczas 25. edycji wydarzenia – to sztuka maronicka, słowacka i polska współczesna.
Po raz pierwszy podczas Sacroexpo zostanie zaprezentowana ekspozycja „Światło wschodu w sercu chaosu”, której celem jest zapoznanie gości wystawy z bogactwem liturgicznym Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, szczególnie tradycji maronickiej.
W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć oryginalne manuskrypty oraz faksymile Księgi Psalmów z XVII wieku, będące pierwszymi książkami wydrukowanymi we wschodniej części Imperium Osmańskiego, uznawane za jedno z najwybitniejszych osiągnięć w historii typografii księgi liturgicznej. Wystawa obejmie także liturgiczne księgi katolickie w językach arabskim i syryjskim oraz ponad 40 maronickich ikonografii, ilustrujących cykl roku liturgicznego. Na ekspozycji znajdą się także różnorodne szaty liturgiczne stosowane w obrządku maronickim, autorstwa libańskiego projektanta Maged Bou Tannous, zarówno historyczne, jak i współczesne. Uwagę zapewne przyciągnie unikatowa jedwabna peleryna, haftowana złotą i jedwabną nicią, na której przedstawione są sceny Zmartwychwstania, Zwiastowania, Nawiedzenia, a także postacie dwunastu Apostołów i Cherubinów. W Targach Kielce powstanie przestrzeń do modlitwy, gdzie wierni będą mogli oddać cześć Bogu i modlić się przed relikwiami świętymi z Libanu, co umożliwi głębszą duchową refleksję w trakcie zwiedzania wystawy.
Weigel: Polacy muszą przestać patrzeć na Jana Pawła II „wstecz” i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość
Na tegorocznych targach po raz pierwszy będzie można obejrzeć niemal 100 prac 21 słowackich artystów na wystawie zorganizowanej we współpracy z galerią Artem w Słowacji. Eksponowane dzieła zawierają bogactwo idei, nurtów opinii oraz, jak twierdzą organizatorzy – cechuje je „doskonałość artystyczna” i „szacunek dla Najwyższego”. Tematy biblijne są nadal eksplorowane w nowoczesnym kontekście artystycznym. Wyrażają wiarę, wolność, szczęście, nadzieję, dobro i piękno natury.
Z kolei z inicjatywy Domu Aukcyjnego Art. In House, w Targach Kielce ponownie powstanie Strefa Sztuki, na której prezentowane będą nowoczesne i oryginalne prace o tematyce religijnej: obrazy, rzeźby oraz ikony autorstwa m.in. Sylwii Perczak, Krzysztofa Sokołowskiego, Aleksandra Grzybka, Borysa Fiodorowicza, Joanny Mieszko i Jana Dubrowina. Odwiedzający targi będą mogli także spotkać się i porozmawiać osobiście z niektórymi autorami. Ważną część prac stanowią nowoczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych ze Stowarzyszeniem Nowica. Drugiego dnia targów, 11 czerwca zaplanowano Aukcję Sacrum wszystkich z prezentowanych dzieł. Licytować będzie można je osobiście, telefonicznie oraz online.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.