Łobżenica: dziękczynienie za 870 lat parafii Świętej Trójcy
03 czerwca 2012 | 17:43 | jm Ⓒ Ⓟ
Z udziałem duchowieństwa, władz oraz wiernych dziękowano w Łobżenicy za 870 lat istnienia parafii Świętej Trójcy. Mszy św., która była ukoronowaniem kilkumiesięcznych przygotowań do jubileuszu, przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Najstarszą wspólnotę na terenie diecezji bydgoskiej erygowano w 1141 r.
Prymas Polski w homilii podkreślił, że wiernych gromadzi nie tylko doroczna uroczystość odpustu parafialnego, ale także wielka rocznica istnienia i działalności wspólnoty. – Ta ziemia i parafia poprzez stulecia dzieliła losy naszej ojczyzny, jej radości i bóle, wojny, najazdy, rozbiory i napięcia religijne, związane z okresem reformacji. Mimo tych trudności katolicy trwali niezłomnie, zachowując żywą wiarę oraz patriotyzm, który wyrażał się w ofiarności dla kraju – mówił. Metropolita gnieźnieński zwracając się do świeckich oraz duchownych podkreślił, że „pełniejsze odczytywanie własnej obecności w Kościele jest niezbędne, aby trwać w wierności Bogu”.
Niedzielne uroczystości były poprzedzone licznymi spotkaniami, a także formacją. Jak tłumaczy proboszcz wspólnoty ks. Karol Glesmer, wierni uczestniczyli m.in. w specjalnych katechezach, poznając duchowe bogactwo Kościoła. – Doświadczaliśmy przez ten czas istoty Kościoła, który jest naszym domem. Skoro parafia istnieje od 1141 roku, to nie mamy wątpliwości, że jest to wielkie dziedzictwo, które nieustannie trwa. Nie możemy go zmarnować, lecz musimy stale je podejmować oraz ubogacać – podkreślił kapłan.
Biskup bydgoski Jan Tyrawa podkreślił, że po II wojnie światowej ze wspólnoty w Łobżenicy wyszło ponad trzydziestu kapłanów i około trzydziestu sióstr zakonnych. – Jest to niewątpliwie świadectwo tradycji i historii, a także stałej działalności Kościoła na konkretnych terenach w Polsce – dodał.
Pierwszą świątynię w Łobżenicy wybudowano w 1141 r. Obecna została rozbudowana w latach 1931-1932. Symbolem wielkich obchodów stał się krzyż, który został wykopany w jednym z grobów na „Wzgórzu Świętej Anny” w Łobżenicy i powielony. Krzyż z numerem pierwszym otrzymał bp Jan Tyrawa, a z setnym abp Józef Kowalczyk.
W ramach jubileuszowych obchodów odbyły się m.in. rekolekcje, które poprowadził benedyktyn z Tyńca o. Leon Knabit. Dzień przed dziękczynną Eucharystią mieszkańcy Łobżenicy i okolicznych miejscowości wzięli udział w specjalnym festynie, którego gwiazdą była „Arka Noego”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.