Łochów: poświęcenie drewnianej świątyni przeniesionej spod Terespola
14 maja 2010 | 10:27 | ks. ap/awo Ⓒ Ⓟ
Kaplicę pw. Miłosierdzia przy kompleksie pałacowo-parkowym w Łochowie poświęcił 13 maja biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Drewnianą świątynię przeniesiono w to miejsce z Wólki Dobryńskiej koło Terespola i odrestaurowano dzięki wsparciu prezesa spółki „Arche” Władysława Grochowskiego. W kościółku umieszczono tablicę upamiętniającą fundatora.
Podczas uroczystości bp Dydycz przypomniał, że „świątynia jest znakiem i mieszkaniem Boga, jak podkreślił to król Salomon, podczas pierwszego w dziejach i znanego nam poświęcenia świątyni w Jerozolimie”. Zauważył, że dzień ponownego poświęcenia tego kościoła – 13 maja to także dzień rocznicy objawień w Fatimie, w której z wielkim entuzjazmem przyjęto papieża Benedykta XVI oraz wspomnienie tragicznego zamachu na Jana Pawła II.
Zdaniem biskupa drohiczyńskiego wspominanie tych rocznic, pozwala kształtować „mocną wiarę, pozwalającą nam sprostać wszelkim trudnościom”. – Nie twierdzimy, że nasze czasy są trudniejsze niż te, które wiążą się ze wspomnieniem I czy II wojny światowej. Nie twierdzimy, że nasze czasy są trudniejsze od wieku rozbiorów. Porównywania tego typu na nic się nie przydają. Każde bowiem pokolenie ma takie trudności, które może pokonać i to jest najważniejsze. O tym też nam mówią świątynie, które się odradzają albo powstają – mówił w kazaniu.
Bp Dydycz wyraził też wdzięczność fundatorowi przeniesienia świątyni i jej odrestaurowania. – Aktem ufundowania tego kościoła powrócił również dawny zwyczaj upowszechniony już w Wielkim Księstwie Litewskim, że kościoły były fundowane w 30 procentach przez Wielkiego Księcia, w ponad 50 procentach przez prywatne osoby, a tylko w 17 procentach budowały je struktury kościelne – podkreślił drohiczyński hierarcha.
W uroczystościach poświęcenia świątyni wzięli udział mieszkańcy Łochowa, władze samorządowe ze starostą węgrowskim i burmistrzem Łochowa, którzy przekazali w darze kielich mszalny, konserwatorzy zabytków i wykonawcy przeniesienia i odnowy budowli. Podpisali się oni również pod historycznym dekretem wydanym przez biskupa drohiczyńskiego. Przybyli również proboszcz i parafianie z Wólki Dobryńskiej koło Terespola, skąd przeniesiono drewnianą świątynię.
Teraz w świątyni posługę duszpasterską będą pełnić księża z parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie. Będą w nim również błogosławione związki małżeńskie.
Pierwsza świątynia w pobliżu zabudowań pałacowych w Łochowie została zbudowana w 1928 r. dzięki staraniom hrabiny Elżbiety Marii Łodzia–Kurnatowskiej z Warszawy, właścicielki dóbr jadowskich, łochowskich i kołodziądzkich oraz jej siostry Janiny z Zamojskich Potockiej. Z ich fundacji powstała kaplica dworska pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 1934 roku została ona erygowana przez biskupa siedleckiego Henryka Przeździeckiego oraz poświęcona przez dziekana węgrowskiego ks. Kazimierza Czarkowskiego. Istniała do 1944 roku, kiedy to została zburzona przez ówczesne władze.
Gdy zespół pałacowy zakupił i wyremontował prezes spółki „Arche” Władysław Grochowski, podjął on starania przy współpracy z konserwatorami zabytków z Siedlec i Białej Podlaskiej, aby przywrócić na teren odnowionego zabytku również świątynię. Postanowiono zatem przenieść w to miejsce dawny, drewniany kościół parafialny pw. św. Stanisława Kostki z Wólki Dobryńskiej koło Terespola, gdzie pięć lat temu powstała nowoczesna świątynia. Ten drewniany kościółek został zbudowany i służył tamtejszej parafii od 1932 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.