Łodygowice: książka o ks. Janie Marszałku – niezwykłym kapłanie
16 marca 2012 | 21:10 | rk Ⓒ Ⓟ
Wspomnienia kapłanów i świeckich, życiorys oraz omówienie materiałów historycznych zawiera książka poświęcona postaci śp. ks. prałata Jana Marszałka, niezwykłego proboszcza z Łodygowic na Żywiecczyźnie. Ta niewielka wioska w Kotlinie Żywieckiej może się poszczycić trzydziestoma sześcioma żyjącymi kapłanami. Wielu z nich przyznaje, że do dziś prawdziwą inspiracją stanowi dla nich postać dawnego proboszcza łodygowickiego.
Redaktor książki pt. „Wielki człowiek małej ojczyzny” ks. dr Stanisław Cader podkreśla, że pamięć o ks. Marszałku jest wciąż bardzo żywa wśród tych, którzy mieli okazję go spotkać. „Mija prawie 60 lat, kiedy przyszedł do Łodygowic oraz 23 lata od jego śmierci. On ciągle żyje w naszej pamięci i w naszych sercach, w naszym codziennym życiu i postępowaniu. Wiele z jego pracy pozostało w nas i sam tego doświadczam” – zauważa pochodzący z Łodygowic duchowny.
Zdaniem ks. Cadera, były dziekan żywiecki poświęcił się całkowicie pracy na rzecz ludzi i czuł się odpowiedzialny za powierzony mu lud. „Jako ksiądz dbał o rozwój duchowy swoich parafian. Jako społecznik i gospodarz powierzonego mienia dbał o kościół – perełkę architektoniczną z XVII w. – niejako spadek otrzymany od pokoleń mieszkańców Łodygowic. Jego życie i duszpasterzowanie naznaczone było cierpieniem zarówno fizycznym, jak i duchowym w niełatwych czasach komunizmu” – dodaje i podkreśla, że postać zasłużonego kapłana powinna dalej inspirować młode pokolenie.
„Ta książka jest po to, aby młode pokolenie czerpało z jego myśli, kazań, postaw, pobożności i nade wszystko z jego cierpienia, bo przecież ostanie lata jego życia naznaczone były chorobą” – zaznacza ks. Cader.
W części pierwszej książki znalazły się teksty, które ukazują ks. Marszałka w oczach kapłanów – tych, którzy wyszli z łodygowickiej parafii oraz współpracowników duchownego, a także obszerny życiorys i omówienie materiałów znalezionych na temat kapłana w IPN. Część druga zawiera wspomnienia osób duchownych i świeckich, które zetknęły się z tym niezwykłym człowiekiem.
Jan Marszałek urodził się 8 czerwca 1907 roku w Krzeczowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1932 roku. Jako wikariusz lub administrator pracował w parafiach w Poroninie, Skawinie, Andrychowie, Bachowicach. W 1951 roku został administratorem parafii pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach. 2 lata później na skutek donosu niektórych parafian, którym nie podobało się, że kapłan walczy z plagą pijaństwa, musiał opuścić wioskę. Objął parafię Biały Kościół. W 1957 roku powrócił do Łodygowic, a 1966 roku został jej proboszczem. Z obowiązków proboszcza został zwolniony dopiero w 1984 roku. Z powodu choroby otrzymał zezwolenie na odprawianie Mszy św. we własnym pokoju na plebanii. Tam także zmarł 16 maja 1989 roku.
Po jego śmierci Jan Paweł II, który jako metropolita Krakowa wizytował łodygowicką parafię, przesłał telegram następującej treści: „W Panu żył Ksiądz Prałat Jan Marszałek, wieloletni pasterz w Łodygowicach i dziekan, i w Panu też umarł. Odszedł z prezbiterium krakowskiego gorliwy i mądry sługa Kościoła. Powszechnie znany i miłowany kapłan, który głębią swego życia wewnętrznego i dobrocią pociągał ku sobie ludzi, budził zaufanie i ukazywał Boga. Pośród wielu owoców jego niestrudzonej służby świadczą o tym liczne powołania kapłańskie i zakonne, jakie zrodziły się w Łodygowicach”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.