AmaDeum! – kleryckie wakacje dla niepełnosprawnych
05 lipca 2017 | 20:00 | Łódź / xpk / bd Ⓒ Ⓟ
Już po raz 31. klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi organizują wakacyjny wyjazd dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie, aby spędzić czas na modlitwie, zabawie i rehabilitacji, a przez to dobrze wykorzystać przerwę wakacyjną.
W dwutygodniowych koloniach, które odbywają się w ośrodku Caritas Archidiecezji Łódzkiej, znajdującym się w Drzewocinach k. Pabianic, udział bierze 42 uczestników w różnym wieku. Obecni są uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Są to dzieci i młodzież z niepełnosprawnością ruchową i umysłową, których rodzice zgłosili do udziału w koloniach prowadzonych przez seminarzystów.
– W czasie naszych kolonii chcemy zrobić wszystko, co możliwe, aby nasze dzieci jeszcze bardziej usprawnić – mówi Patrycja Kempa, fizjoterapeuta. – Biorą one udział w zajęciach wzmacniających lub rozciągających. Każde dziecko ma indywidualnie dobraną terapię, aby efekt był jak najlepszy. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w tych zajęciach. Staramy się je zaciekawić, codziennie dokładając nowe ćwiczenia, aby nie tylko ćwiczyły, lecz przy tym dobrze się bawiły – podkreśla studentka Uniwersytetu Medycznego. Obok zajęć na sali do ćwiczeń, dzieci biorą udział w zajęciach z dogoterapii, hipoterapii. Możliwe jest spotkanie z logopedą, a także, jeśli jest taka potrzeba, z psychologiem, który jest obecny podczas całego wyjazdu.
Dla uczestników kolonii AmaDeum (tł. KochajBoga), organizatorzy przygotowali wiele ciekawych atrakcji, które przynoszą im dużo radości, o czym sami mówią. „Codziennie gramy tutaj w piłkę, byliśmy na wycieczce w ZOO, na basenach termalnych w Uniejowie, jeździliśmy konno oraz kolejką. Tu naprawdę jest super!” – chwali Hubert (11 lat). „Na kolonie zapisała mnie mama. Najbardziej lubię zajęcia muzyczne, w czasie których śpiewamy, mamy zajęcia plastyczne, a także gry i zabawy na dworze” – dodaje ośmioletnia Julka.
Każde z dzieci, które uczestniczy w wakacyjnym wyjeździe ma swojego „anioła stróża”, czyli wolontariusza, wybranego spośród kleryków, którzy rokrocznie poświęcają swój czas na wypoczynek z dziećmi niepełnosprawnymi.
Dla kleryków przygotowujących się do posługi kapłańskiej, która ma być służbą dla Boga i drugiego człowieka, spotkanie z osobą chorą i niepełnosprawną, jest nie tylko doświadczeniem, ale często też przekroczeniem siebie, swoich uprzedzeń, słabości i niemocy.
„Na początku tego wyjazdu byłem trochę przerażony. Pierwsze trzy dni były dla mnie bardzo trudne” – dzieli się swoim doświadczeniem kl. Damian Lar (I rok). „Teraz widzę, że jest dużo lepiej. Więcej czasu spędzam z moim podopiecznym, który zaczął mnie nawet trochę słuchać. Wiem, że dla niego jest to jakaś trudność, bo jest daleko od domu i trochę tęskni, ale jakoś próbujemy się dogadać i jest coraz lepiej” – dodaje kleryk.
W tym roku, nawiązując do spotkań lednickich, hasło kolonii brzmi „Idź i kochaj.”
„Chcieliśmy podczas naszego wyjazdu, w naszej posłudze, nawiązać do patrona tego roku duszpasterskiego, a więc św. br. Alberta Chmielowskiego. To jego posługiwanie na rzecz najbardziej potrzebujących, chcemy tutaj kontynuować w naszej posłudze” – tłumaczy kl. Wojciech Urbański (IV rok).
Ten dwutygodniowy wyjazd dla dzieci nie byłby możliwy, gdyby nie ofiarność wiernych archidiecezji łódzkiej, do których udają się klerycy, aby podczas zbiórek w parafiach prosić o wsparcie na rzecz tego kleryckiego dzieła. Kolonie dla dzieci niepełnosprawnych AmaDeum to punkt kulminacyjny rocznego duszpasterstwa niepełnosprawnych, które prowadzone jest przy łódzkim seminarium.
„W ciągu całego roku dla naszych podopiecznych, jak i dla wolontariuszy, organizujemy różnego rodzaju spotkania, dni skupienia, a w okresie Bożego Narodzenia – wigilię i Mikołaja. Chcemy, aby ten kontakt z seminarium i klerykami był przez cały rok”– podkreśla ks. Marcin Jarzenkowski, prefekt WSD.
Pomysł kolonii AmaDeum zrodził się wśród kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, a pierwszy wyjazd z niepełnosprawnymi odbył się w 1986 roku nad Zalew Sulejowski. Następne kolonie odbywały się w ośrodku Caritas arch. łódzkiej w Łasku-Kolumnie, a od kilku lat w Drzewocinach k. Pabianic.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.