Drukuj Powrót do artykułu

Łódź: Boże Narodzenie w łódzkiej cerkwi prawosławnej

07.01.2018 , xpk, Łódź, 07-01-2018 Ⓒ ℗

Sample Fot. Ks. Paweł Kłys

7 stycznia wg kalendarza Juliańskiego – liturgicznego kalendarza Kościołów Wschodnich – obchodzona jest uroczystość Narodzenia Pańskiego. Ma to miejsce dokładnie 14 dni po Bożym Narodzeniu, które świętuje Kościół Zachodni.

W łódzkiej katedrze prawosławnej pw. św. Aleksandra Newskiego odbyła się Liturgia św. Bazylego Wielkiego, której przewodniczył władyka Atanazy, biskup diecezji łódzko-poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

W liturgii wzięli udział wierni łódzkiej parafii prawosławnej oraz goście, którzy na święta przyjechali do Łodzi, do swoich rodzin.

W wigilię prawosławnego Bożego Narodzenia metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś złożył życzenia duchownym i wiernym Kościoła Prawosławnego mieszkającym w Łodzi.

– Przeżywamy dzisiaj uroczystość Objawienia Pańskiego. Ta uroczystość jest głównym obchodem Bożego Narodzenia dla naszych Braci Prawosławnych, których dzisiaj serdecznie pozdrawiamy i serdecznie myślimy o Nich w naszej modlitwie – mówił arcybiskup łódzki podczas sobotniej liturgii w parafii pw. Ducha Świętego w Łodzi.

W Łodzi znajdują się dwie świątynie prawosławne: katedra pw. św. Aleksandra Newskiego przy ul. Kilińskiego, która jest siedzibą ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej oraz cerkiew św. Olgi przy ul. Piramowicza. Jest także kaplica cmentarna na cmentarzu prawosławnym przy ul. Telefonicznej. Od sierpnia 2017 roku na prawosławnej katedrze łódzkiej zasiada najprzewielebniejszy Atanazy, prawosławny biskup łódzki i poznański.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.