Drukuj Powrót do artykułu

Łódź: Caritas na rzecz starszych

26 stycznia 2009 | 14:55 | lg Ⓒ Ⓟ

Ponad 100 osób korzysta regularnie ze wsparcia dwóch łódzkich Domów Dziennego Pobytu prowadzonych przez łódzką Caritas. “Jeden z nich funkcjonuje w siedzibie Caritas, przy ul. Gdańskiej 111 od początku jej istnienia, czyli od 16 lat. Drugi uruchomiliśmy niedawno przy ul. Czarnieckiego 4” – mówi KAI Magdalena Ławniczak, kierownik Domu Dziennego Pobytu przy ul. Gdańskiej.

“Jeden z nich funkcjonuje w siedzibie Caritas, przy ul. Gdańskiej 111 od początku jej istnienia, czyli od 16 lat. Drugi uruchomiliśmy niedawno przy ul. Czarnieckiego 4” – mówi KAI Magdalena Ławniczak, kierownik Domu Dziennego Pobytu przy ul. Gdańskiej.

Propozycje obu placówek są podobne. “Śniadania i obiady, udział we Mszy Świętej, spowiedź, porady duchowe, uczestnictwo w imprezach okolicznościowych z okazji Wigilii Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych, Dnia Babci i Dnia Dziadka, karnawału, imienin podopiecznych, zajęcia z terapii zajęciowej, czytanie książek, wspólne śpiewanie, oglądanie filmów” – wylicza Ławniczak. Do tego dochodzą jeszcze wycieczki – w ubiegłym roku podopieczni Domu odwiedzili Częstochowę i Toruń. “Dwa razy w tygodniu odwiedza nas pielęgniarka – sprawdza ciśnienie, doradza w sprawach zdrowotnych” – dodaje Ławniczak. Obydwie placówki czynne są w dni powszednie – Dom przy Gdańskiej od 8.00 do 16.00, Dom przy Czarnieckiego – od 9.00 do 14.00.

Z propozycji Domów korzystają przede wszystkim osoby starsze i samotne, ludzie znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej i mieszkaniowej, potrzebujący wsparcia duchowego, opuszczone przez rodziny. “Najwięcej jest osób starszych, często samotnych, niezdolnych do samodzielnego przygotowania posiłku” – podkreśla kierownik Domu. “Przychodzą do nas samodzielnie, rzadko w towarzystwie kogoś z rodziny” – dodaje. Oba ośrodki opiekują się w sumie 100 podopiecznych – 80 przy Gdańskiej, 20 przy Czarnieckiego. “W naszym Domu z posiłków korzysta około 80 osób. Ale podopiecznych aktywnych, którzy biorą udział w zajęciach, wyjeżdżają na wycieczki czy organizują imieniny, jest dwudziestu” – mówi Ławniczak.

Jak seniorzy trafiają do placówek? “Ważną rolę odgrywają tutaj pracownicy socjalni – ludzie właśnie od nich dowiadują się o możliwości skorzystania z naszej pomocy” – podkreśla Ławniczak.

Za miesiąc (24 lutego) już po raz czwarty łódzka Caritas organizuje Bal Karnawałowy dla Seniorów. Wezmą w nim udział podopieczni wszystkich 21 łódzkich Domów Dziennego Pobytu. “Spodziewamy się około 250 osób. Będzie polonez i wybory króla i królowej balu” – zapowiada Magdalena Magdalena Ławniczak.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.