Łódź: Caritas obchodziła jubileusz w cieniu tragedii
11 kwietnia 2010 | 17:19 | łg Ⓒ Ⓟ
Dzięki Caritas na rzesze potrzebujących pada cień wielorakiego dobra – mówił 11 kwietnia w łódzkiej katedrze abp Władysław Ziółek. Łódzka Caritas świętuje w tym roku 20-lecie istnienia. Eucharystia w bazylice archikatedralnej była głównym punktem obchodów jubileuszu.
Liturgię rozpoczął dyrektor łódzkiej Caritas, ks. Jacek Ambroszczyk, który wyjaśnił, że z powodu tragedii pod Smoleńskiem, nie odbędą się planowane na poniedziałek uroczyste obchody jubileuszu.
Do dramatycznego wypadku nawiązał też w homilii abp Władysław Ziółek. "Z pewnością wielu targają sprzeczne uczucia, które można by wyrazić słowami z dzisiejszego psalmu responsoryjnego: uderzono mnie i pchnięto, bym upadł. Czujemy się bowiem rzeczywiście uderzeni i pchnięci przez rozmiar tego nieszczęścia, które dotknęło wczoraj konkretnych ludzi, które napełniło niewyobrażalnym bólem serca ich bliskich i przyjaciół, które stało się także dramatem naszej Ojczyzny, tracącej w tej katastrofie najwybitniejszych swych przedstawicieli" – mówił abp Ziółek.
"W najgorszych chwilach ludzkiego życia, kiedy pojawiają się dręczące pytania o sens życia i tajemnicę istnienia zła, kiedy to, co nas spotyka zagraża utratą nadziei, człowiek wierzący potrafi odczuć, jak Zmartwychwstały kładzie na nim swą rękę, mówiąc: Przestań się lękać!" – podkreślał metropolita łódzki.
Abp Ziółek zwrócił uwagę, że każdy człowiek, żyjąc Ewangelią, może "rzucać cień na innych ludzi", podobnie jak św. Piotr. "Dając piękne świadectwo swojego przywiązania do Boga, może swoimi czynami nieść uzdrowienie tym, którzy go najbardziej potrzebują, z którym – jak za czasów Piotra – wychodzi na ulice, szukając dla siebie pomocy" – zauważał hierarcha. Według niego tak właśnie działa łódzka Caritas. "Można śmiało powiedzieć, że za pośrednictwem tej wyjątkowej instytucji, cień wielorakiego dobra, mający swoje źródło w miłości Chrystusa, padł na życie tak wielu potrzebujących pomocy i wsparcia" – podkreślał metropolita łódzki.
Po wyliczeniu różnych form działalności Caritas, abp Ziółek zwrócił uwagę, że jubileusz przeżywany jest "w cieniu Jana Pawła II", w niedzielę Miłosierdzia Bożego. "Ojciec Święty uważał, że w słowie miłosierdzie streszcza się cała tajemnica odkupienia. Żył pod panowaniem dwóch reżimów dyktatorskich, poznał też, czym jest ubóstwo, nędza i przemoc, głęboko – na sobie samym – doświadczył mocy ciemności, która czyha na ludzi i świat także w naszych czasach. Ale oprócz tego doświadczył również, nie mniej silnie, obecności Boga, który tym wszystkim mocom przeciwstawia moc całkiem inną – moc miłosierdzia. To właśnie miłosierdzie kładzie kres złu. To właśnie w miłosierdziu wyraża się szczególna natura Boga – Jego świętość, moc prawdy i miłości" – mówił.
Podczas procesji z darami niepełnosprawni na wózkach przynieśli do ołtarza dary liturgiczne, dziecko z jednej z prowadzonych przez Caritas świetlic – świecę Caritas, a pracownicy Caritas – chlebki miłosierdzia. Ofiary złożone przez wiernych przeznaczone były na program "Skrzydła".
Podczas uroczystości ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska poprowadził nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, z aktem zawierzenia Caritas i modlitwą dziękczynno-błagalną za 20 lat działalności.
Po odmówieniu koronki celebrans otrzymał wiadomość, że wylądował samolot z ciałem zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zapadła cisza, którą wzmacniały jedynie bijące katedralne dzwony.
Po nabożeństwie pracownicy Caritas podzielili chlebki miłosierdzia pomiędzy wszystkich zgromadzonych. Zaproszeni goście dostali kalendarze jubileuszowe Caritas i specjalne zakładki.
Łódzka Caritas została powołana do życia 2 kwietnia 1990 r. Obecnie pracuje w niej 70 pracowników i ćwierć tysiąca wolontariuszy. W ciągu 20 lat wydała 800 tys. posiłków, 3 tys. ton żywności, a 3,5 tys. osób objęła domową opieką hospicyjną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.