„Czuję się odpowiedzialna za Polskę” – debata Małgorzaty Niezabitowskiej i Janiny Ochojskiej
17 maja 2018 | 08:56 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
O różnych aspektach Polskości, która może być prawicowa, lewicowa lub centrowa, być mężczyzną lub kobietą, otwartą lub zamkniętą na innych ludzi – dyskutowały w domu biskupów łódzkich dwie Polki znane z historii i współczesności. – Gdy odzyskaliśmy wolność, zaczęły się schody dla klasy politycznej, ale i dla zwykłych ludzi. Wolność pozwala na to, że mogę coś, czego nie mogłem dotychczas. Tylko, że my nie mamy siły unieść tej wolności – podkreślała Janina Ochojska, podkreślając, że sama czuje się za Polskę odpowiedzialna.
– Ta debata jest wyjątkowa pod każdym względem. Przede wszystkim, że naszymi gośćmi są dwie panie: Małgorzata Niezabitowska i Janina Ochojska. Pań tych oczywiście nie trzeba przedstawiać, gdyż są one wyjątkowe ze względu na to, co robiły i nadal robią dla innych i dla Polski – mówił podczas powitania gospodarz spotkania abp Grzegorz Ryś.
Trzecia z cyklu debat, odbywających się pod wspólnym tytułem „Polska – Inspiracje – Obowiązki”, a której pomysłodawcą jest abp Grzegorz Ryś, miała miejsce w środę 16 maja w Łodzi.
– Dla mnie patriotyzm to jest zakorzenione w naszej historii, tradycji i wartościach. To poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest Polska – mówiła Małgorzata Niezabitowska. – Oczywiście różne grupy społeczne mają różne zobowiązania. Jedni troszkę w większym lub mniejszym stopniu przypisane, bo później sobie każdy różnie przypisuje. Do tej grupy, która ma specjalnie przypisanie jest Polska inteligencja – dodała.
– Polska nie jest ani mężczyzną, ani kobietą, ale jest nami – narodem. Różnorodnym narodem, pomimo tego, że o tych mniejszościach – czy to religijnych, czy to narodowych zapominamy. Jesteśmy jednym narodem, który łączy miłość do Ojczyzny. O służbie miłości i wierności do Ojczyzny, o której ja czasami mówię z pewnym skrępowaniem, bo może używam wyświechtanych słów, ale one są dla mnie bardzo ważne. Ja czuję się za Polskę odpowiedzialna – tłumaczyła założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.
– Każdy z nas został powołany do czynienia dobra, a gdy wracamy do tematu wolności, to mówi o tym bardzo dobrze ks. Tischner – podsumowała Janina Ochojska. – My nie jesteśmy wolni od czegoś, ale wolni do czegoś. Wolność jest bardzo zobowiązują. Bo jeśli jej nie wykorzystamy, to zaprzepaszczamy ją. Musimy się nią dzielić z innymi. O wolność walczymy i jesteśmy z nią na różnych etapach. Ale jeśli chodzi o wolność narodu, to zależy od tego, jak ją wykorzystamy, jak będziemy z niej korzystać w różnych dziedzinach życia. Gdy jesteśmy wolni do czegoś, to możemy czynić dobro. Gdy myślę o Ojczyźnie – o Polskości, to ten okres kiedy poczuliśmy się wolni, to był czas, gdy zaczęłam robić coś szczególnego. Robiąc coś dla innych, budując na przykład studnię w Sudanie, to dla mnie jest budowaniem wolności – podkreślała.
– Wolność jest wielkim zobowiązaniem, życie w wolności dla społeczeństw będących w niewoli, którzy otrzymali wolność jest czymś trudnym – stwierdziła Niezabitowska. – Gdy odzyskaliśmy wolność, zaczęły się schody dla klasy politycznej, ale także dla zwykłych ludzi. Wolność pozwala na to, że mogę coś, czego nie mogłem dotychczas. Tylko, że my nie mamy siły unieść tej wolności. To jest trudność – wskazała.
Kolejne spotkanie z cyklu „Polska – Inspiracje – Obowiązki” odbędzie się w niedzielę 3 czerwca, a gośćmi arcybiskupa łódzkiego będą prof. Jerzy Buzek – Polski Luteranin i prof. Stanisław Krajewski – Polski Żyd.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.