Łódź: debatowali o globalizacji
21 października 2012 | 16:04 | łg Ⓒ Ⓟ
Czym jest dziś globalizacja i ku czemu prowadzi? Nad tym zastanawiali się uczestnicy VI Ogólnopolskiej Konferencji „Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem”. Po raz kolejny zorganizował ją łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
Jeden z prelegentów, Stanisław Michalkiewicz, przypomniał, że globalizacja sięga swoimi korzeniami już starożytności. „Globalizacja jest zjawiskiem wieloaspektowym. Ekonomicznie, politycznie, militarnie, wreszcie kulturowo. Niektóre elementy są dobre, w każdym razie ja je uważam za pozytywne, inne są ryzykowne, jeszcze inne są niebezpieczne, dlatego globalizacja nie jest zjawiskiem łatwym do oceny etycznej, bo ma charakter wielowątkowy i jej ocena jest szalenie skomplikowana” – uważa Michalkiewicz. Jego zdaniem kierunek, w jakim zmierza globalizacja zależy od postawy ludzi. „Albo nałoży się na to fałszywa ideologia socjalistyczna, wszystko jedno w jakiej mutacji – wtedy to się może skończyć katastrofą. Albo od niej odstąpimy, przywracając władzę ludziom nad bogactwem, jakie wytwarzają swoją pracą. Wtedy te ryzyka związane z globalizacją, będą znacznie mniejsze. Być może nie będą miały nawet żadnego większego znaczenia” – dodał publicysta.
Zdaniem Tomasza Terlikowskiego, redaktora naczelnego portalu i kwartalnika „Fronda”, globalizacja rozumiana jako zjawisko, nie jest dobra ani zła. „Natomiast tendencje globalizacyjne niestety wiążą się z pewnym systemem politycznym. Ten system polityczny, który stoi za globalizacją, jest sprzeczny z chrześcijaństwem” – mówił Terlikowski. „Chrześcijaństwo nie jest globalne, jest uniwersalne a to jest jednak trochę co innego. Naszym celem – jako chrześcijan – nie jest globalny świat bez treści, czy z jedyna treścią, jaką jest konsumpcjonizm. Naszym planem jest świat, w którym głoszona będzie uniwersalna nowina” – podkreśla.
Według niego współczesna globalizacja posuwa się w kierunku zglobalizowania najgorszych cech natury ludzkiej, czyli w kierunku antykultury śmierci. „Jedyne co możemy zrobić, to to, co zawsze robili chrześcijanie, kiedy wokół nich padały imperia. Zrobić to, do czego wzywa nas św. Augustyn czy św. Benedykt. Czyli tworzyć wspólnotę, która będzie mocna wiarą i trwać w niej. A tym, którzy przyjdą po nas przekazywać to, co najważniejsze, czyli nauczanie Jezusa Chrystusa. Nie uratujemy imperium, nie uratujemy świata, możemy uratować chrześcijaństwo i wiarę” – dodaje Terlikowski.
W trakcie konferencji wystąpili również m.in. prof. Piotr Jaroszyński, ks. prof. Paweł Bortkiewicz, dr Janusz Szewczak, dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, prof. Janusz Rulka, red. Janusz Janyst, red. Tomasz Bieszczad, ks. dr red. Roman Piwowarczyk.
VI Ogólnopolska Konferencja „Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem” odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.