Łódź: dziesięć nowych wdów konsekrowanych
17 listopada 2016 | 17:55 | xpk Ⓒ Ⓟ
Dziesięć wdów konsekrował w czwartek w łódzkiej parafii ojców bernardynów bp Ireneusz Pękalski. W archidiecezji łódzkiej uroczystość co roku odbywa się w liturgiczne wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej. Wdowy aktem konsekracji oddają się na wyłączną służbę Bogu w działalności na rzecz Kościoła i osób potrzebujących.
Podczas uroczystości, swoje przyrzeczenia oddania się Bogu i służbę Kościołowi złożyło 10 wdów, które do tej podniosłej chwili przygotowywały się przez ostatnie lata. – Czas przygotowania do uroczystej konsekracji trwa od 3 do 5 lat – mówi Jolanta Mach, odpowiedzialna za wspólnotę wdów konsekrowanych w archidiecezji łódzkiej. Aktualnie do tej wspólnoty należą 53 wdowy.
O czterech rodzajach apostolstwa, które ma stać się programem postępowania nowo konsekrowanych wdów, ale także wszystkich wierzących w Chrystusa, mówił w swojej homilii bp Ireneusz Pękalski. – Czy jesteśmy apostołami czynów? Jak wygląda nasza wyobraźnia miłosierdzia? Jak wygląda nasze apostolstwo modlitwy? – pytał hierarcha. Przypomniał postać patronki wdów – św. Elżbietę Węgierską, wdowę, która nie szczędziła czasu, sił i zdrowia, by spieszyć z pomocą chorym i opuszczonym. Przywołując postać świętej, biskup wskazał na to, że w swoim życiu znajdowała czas na spotkanie z Bogiem i nieustannie trwała w Bożej obecności.
– „Apostolstwo uśmiechu”, którego autorką i pomysłodawczynią jest św. Urszula Ledóchowska, pokazuje nam, że „przez ten zwykły ludzki gest możemy uczynić wiele dobra drugiemu człowiekowi, którego spotykamy – zauważył celebrans. Podkreślił, że apostolstwo dobrego słowa, to ostatni punkt programu życia wdowy konsekrowanej i prawdziwego chrześcijanina. Dobre słowo, jak zważył biskup, ma wybaczać, leczyć, łagodzić, zamykać człowiecze rany i prowadzić innych do Boga.
Przed błogosławieństwem biskup wręczył wdowom akt konsekracji, a nowo konsekrowane wdowy złożyły podziękowanie za wspólną modlitwę i wprowadzenie ich do wspólnoty wdów archidiecezji łódzkiej. W szczególnej modlitwie wdowy modliły się za swoich zmarłych współmałżonków. Wyraziły w niej wdzięczność za swoje wspólne życie oraz nadzieję na spotkanie po tej drugie stronie, po swojej śmierci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.