Łódź: francuscy benedyktyni nauczą chorału gregoriańskiego
04 maja 2011 | 12:38 | łg Ⓒ Ⓟ
Benedyktyni z Francji poprowadzą w Łodzi warsztaty śpiewu chorałowego „Canto gregoriano”. W ramach zajęć przewidziane są wykłady liturgiczne, nauka śpiewu gregoriańskiego, szkolenie emisji głosu oraz ćwiczenia w grupach. Warsztaty rozpoczną się 27 czerwca w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.
"Pragniemy, aby Warsztaty te wprowadziły nas w głębię tradycyjnego śpiewu liturgicznego, który ma wznieść nasze serca ku Bogu. Dlatego będą to swego rodzaju rekolekcje, próba doświadczenia prawdziwej modlitwy śpiewem i zaczerpnięcia z bogactwa Kościoła" – mówi jeden z organizatorów, ks. Grzegorz Kopytowski.
Warsztaty poprowadzą benedyktyni z Francji – o. Herve Courau (opat klasztoru w Triors) i o. Jean Pateau (przeor klasztoru w Fontgombault), którzy wygłoszą wykłady na temat liturgii i przeprowadzą ćwiczenia z nauki śpiewu gregoriańskiego. Technikę śpiewu gregoriańskiego wykładać będzie René Linnenbank z Holandii (wokalista, nauczyciel śpiewu, konsultant wokalny oo. benedyktynów w Triors).
W programie warsztatów są także zajęcia w grupach prowadzone przez zespół Liquescentes z Poznania (pod dyrekcją Karoliny Piotrowskiej-Sobczak) oraz wspólne przeżywanie liturgii i modlitwy śpiewem. Spotkanie zakończy się 1 lipca.
Warsztaty skierowane są do wszystkich zainteresowanych śpiewem liturgicznym – muzyków zawodowych i amatorów. "W szczególności zapraszamy osoby duchowne i konsekrowane, animatorów i kierowników muzycznych, dyrygentów prowadzących chóry, schole i zespoły wokalne działające w Kościele, a także członków tych zespołów, kantorów, studentów wydziałów muzycznych (muzyki kościelnej, chórmistrzostwa) oraz wszystkich zainteresowanych" – wylicza ks. Kopytowski.
Zgłoszenia należy przesyłać do 5 czerwca posługując się formularzem znajdującym się na stronie internetowej www.archidiecezja.lodz.pl/warsztaty. Koszt udziału wynosi 270 złotych (z wyżywieniem i noclegiem) lub 150 złotych (z wyżywieniem).
Warsztaty organizują ks. Janusz Lewandowicz (rektor WSD w Łodzi), ks. Grzegorz Kopytowski (wykładowca WSD w Łodzi, Komisja d/s Liturgii i Muzyki Kościelnej, chórmistrz, dyrygent), Anna Kamerys (chórmistrz, dyrygent), zespół Liquescentes (Poznań), Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Cantores i Chór Cantores Misericordiae Dei (Konstantynów Łódzki, par. Miłosierdzia Bożego).
Patronat nad wydarzeniem objął metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, a patronat medialny – Radio Plus Łódź.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.