Łódź: inwestytura Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika
21 kwietnia 2018 | 17:46 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
Po pięcioletniej przerwie do Łodzi powróciły uroczystości związane z inwestyturą Zakonu Rycerzy Świętego Jerzego męczennika, którego duchowym opiekunem jest arcybiskup senior Władysław Ziółek. W sobotę poprzedzającą liturgiczne wspomnienie św. Jerzego w łódzkiej katedrze zgromadzili się rycerze tego zakonu, aby uczcić swojego patrona oraz dokonać inwestytury czterech postulantów, wśród których były dwie Damy i dwaj Kawalerowie.
– Dziś przeżywamy najważniejszą uroczystość naszej wspólnoty – zakonu św. Jerzego męczennika – jaką jest Inwestytura nowych członków. – mówi Paweł Michalak wielki Priori Polski. – Inwestytura polega na przyjęciu do naszego grona osób zacnych, które wykazały się działalnością charytatywną, dobrym sercem i przykładnym życiem – dodaje.
Uroczystości rozpoczęła Msza święta sprawowana pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Władysława Ziółka, z którym liturgię celebrowali ks. inf. Ireneusz Skubiś z Częstochowy, ks. parł. Ireneusz Kulesza, proboszcz katedry oraz ks. ks. płk Grzegorz Krupski, dziekan Wojsk Lądowych Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
O trwaniu przy Chrystusie i dążeniu do świętości mówił w swojej homilii do zgromadzonych duchowy opiekun zakonu abp Ziółek. – Pytanie postawione przez Chrystusa apostołom – czyż i wy chcecie odejść – wobec kategorycznego domagania się od uczniów wiary – nie straciło nigdy na swojej aktualności. Postawione dzisiaj, ciągle budzi niepokój o tych wielu, którzy zatopieni w rzeczywistość tego świata szemrają i sprzeczają się między sobą: jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia? Czyż znakiem ich odejścia nie jest współczesny duchowy chaos, zagubienie, zamęt? Dochodzące dziś do głosu różne tendencje liberalne i laickie często w sposób otwarty wykreślają Boga z życia społecznego, redukują wiarę do sfery czysto prywatnej i wprowadzają w postępowanie moralne relatywizm i religijną obojętność! – podkreślił biskup.
Po zakończeniu liturgii odbyła się uroczysta inwestytura nowych członków zakonu. Wśród postulantów znaleźli się: Janina Chwalko, Cezary Jakubik, Wojciech Błaszkiewicz oraz Agnieszka Zielonka. Po złożeniu przysięgi i pasowaniu na Damę i Kawalera Rycerskiego Zakonu Świętego Jerzego Męczennika, wielki Priori posłał nowych członków zakonu mówiąc – idźcie w świat, uzbrojeni w tarczę wiary, abyście mogli zwyciężać smoki dumy i ignorancji.
– Dzisiejsza inwestytura jest dla mnie kolejnym krokiem w życiu, pomimo mojego już niezbyt młodego wieku – mówi Cezary Jakubik, kandydat do zakonu. – Jest to próba spełnienia się w czymś nowym, w dodatkowej działalności charytatywnej, w takim przekazaniu czegoś chociaż małego od siebie dla kogoś innego – podkreśla.
– Przyjechałam na tę uroczystość z Białorusi, a dokładnie z Mińska, gdzie założyłam ośrodek kultury i chór „Cantus Cordis”, którego jestem dyrygentem – tłumaczy Janina Chwalko. – Dla mnie ta dzisiejsza uroczystość, to coś zupełnie wyjątkowego i szczególnego oraz wielka radość, że mogę wstąpić do tego zakonu i stać się jego damą – dodaje.
Podczas uroczystości zostały przyznane także odznaczenia św. Jerzego, które otrzymali między innymi: ks. inf. I. Skubiś, ks. prał. I. Kulesza, ks. prał. B. Rurarz oraz ks. płk Grzegorz Krupski.
Zakon Rycerski Świętego Jerzego Męczennika, założony w 1326 roku przez Karola Roberta Andegaweńskiego, króla Węgier, jest religijnym braterstwem Kawalerów i Dam, którzy prowadzą życie pod hasłami pokory, lojalności i służby dla wspólnego dobra. Braterskie Stowarzyszenie Świętego Jerzego powstało jako jeden z pierwszych królewskich i wojskowych zakonów rycerstwa, zakon, który w ostatnim czasie dzięki swojemu zaangażowanemu kierownictwu znacznie rozwinął się na arenie międzynarodowej.
– Na dzień dzisiejszy zakon liczy164 osoby, obok tego 25 członków honorowych, którzy zasłużyli się dla miasta Łodzi, Polski, jak i dla naszej wspólnoty – podkreśla Paweł Michalak, wielki Priori Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.