Łódź: jubileusz abp. Władysława Ziółka
20 lutego 2011 | 16:50 | łg Ⓒ Ⓟ
Abp Władysław Ziółek przewodniczył 20 lutego Mszy św. z okazji 25. rocznicy ingresu do łódzkiej katedry. Homilię w trakcie Eucharystii wygłosił prymas senior, abp Henryk Muszyński. W liturgii uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore i kard. Henryk Gulbinowicz.
Uroczystości rozpoczęły się w rezydencji metropolity łódzkiego, z której biskupi i kapłani koncelebrujący liturgię, procesyjnie przeszli do bazyliki archikatedralnej.
Na początku Mszy zebranych powitał proboszcz parafii katedralnej, ks. Ireneusz Kulesza. Bp Adam Lepa odczytał telegram, jaki papież Benedykt XVI przysłał do Łodzi z okazji jubileuszu. – W ciągu tych lat z pewnością nie brakowało ojcowskiej pieczy o kapłanów, osoby życia konsekrowanego i alumnów seminarium duchownego, o rodziny i poszczególnych wiernych. Potrzeba było wsłuchiwania się w głos Chrystusa, pochylania z miłosierną miłością nad potrzebami ludzi. Wiemy, że ksiądz arcybiskup szczególną uwagę poświęcał pracującym w przemyśle. Troska o chorych i tych, którzy przychodzą im z pomocą, znalazła wyraz w zaangażowaniu w prace papieskiej Rady ds. służby zdrowia. Znakiem skuteczności podejmowanych dzieł duszpasterskich są liczne nowe parafie i kościoły – przypominał Ojciec Święty. Udzielił też metropolicie łódzkiemu błogosławieństwa na „dalsze lata”.
Homilię wygłosił abp Muszyński. Przypominał okres wspólnych studiów, podkreślał też zmiany, jakie zaszły w Kościele w Łodzi w ciągu mijającego ćwierćwiecza. Nawiązując do pogrzebu abp. Józefa Życińskiego, oczekiwanej beatyfikacji Jana Pawła II i 25-lecia posługi abp. Ziółka wskazał, że wszystkie te wydarzenia wpisują się w symbolikę Chrystusowego krzyża, „w którym smutek i radość łącza się ze sobą, w nim łączą się życie i śmierć”.
– Dziś jesteśmy w sytuacji niewspółmiernie piękniejszej niż wczoraj w Lublinie. Mamy pośród nas Jubilata. Jesteśmy uczestnikami jego radości, a on raduje się naszą obecnością. I wszyscy bez wyjątku przyszliśmy tutaj z potrzeby serca – mówił emerytowany metropolita gnieźnieński. Przypomniał słowa św. Pawła, że wszyscy wierzący są świątynią, w której mieszka Duch Święty, a także biskupie wezwanie abp. Ziółka: ”In virtute Spiritus – w mocy Ducha”.
Przywołał też początek posługi abp. Ziółka, jako biskupa pomocniczego, a później jako biskupa ordynariusza ówczesnej diecezji łódzkiej i zaznaczył, że jego indywidualna droga nierozerwalnie jest związana z historią tego lokalnego Kościoła przez urodzenie, wychowanie, święcenia kapłańskie, a w końcu przez posługę biskupią.
– Jubileusz jest spojrzeniem w przeszłość nie po to, by wspominać, lecz by w sposób głębszy i pełniejszy przeżywać i uświadomić sobie wielkość otrzymanego daru i wreszcie, by z nadzieją i mocą Bożą programować swoją przyszłość, naszą przyszłość – zaznaczył abp Muszyński.
Po Komunii św. bp Adam Lepa złożył jubilatowi życzenia. Mówił, że tylko „postawa służby” jest „wiarygodnym miernikiem wielkości człowieka”. Podkreślił, że to właśnie duch służby towarzyszy abp. Ziółkowi od początku jego posługi biskupiej. – Słowa te stały się jego główną zasadą i punktem odniesienia. Towarzyszą mu na wszystkich polach rozległej i niezwykle ofiarnej działalności. Znajdują też pełne odbicie w nauczaniu pasterskim – wskazał hierarcha.
Na zakończenie Mszy św. głos zabrał abp Władysław Ziółek. – W tym jubileuszowym czasie próbowałem przebiec myślami przez minione lata, przede wszystkim po to, aby nie zapomnieć o wszystkich dobrodziejstwach, które otrzymałem z wielkiej łaskawości Boga. To pozwoliło mi jeszcze wyraźniej uświadomić sobie, jak prowadziła mnie ręka Bożej Opatrzności, jak zawsze przy mnie była, jak mnie umacniała. Żyję świadomością wielkiego obdarowania, które rodzi we mnie niewypowiedzianą wdzięczność. Dlatego chcę błogosławić Pana – mówił metropolita łódzki.
Przyznał jednocześnie, że najbardziej niezapomnianym dobrodziejstwem jest dar beatyfikacji Jana Pawła II. – Zostawił Kościołowi wielki plon swego apostolskiego trudu: dar myśli – przekazywany w swoich homiliach i wystąpieniach, w których odkrywał głębię i piękno wiary; dar ufnej, wytrwałej i przemieniającej modlitwy; dar miłującego serca – nachylonego ku łaknącym chleba i sprawiedliwości. Zostawił Kościołowi i światu po prostu dar z siebie – podkreślił abp Ziółek. – Ale ze wzruszeniem odkrywam, że również czas mojej służby Kościołowi łódzkiemu nieodłącznie związany jest właśnie z Janem Pawłem II, że On w pewien sposób należy także do mnie, że jest mi bardzo bliski. Jego pontyfikat jest bowiem niejako wyryty w mojej pamięci i sercu przez kolejne ważne wydarzenia, które moje życie połączyły w nierozerwalną całość z życiem łódzkiego Kościoła.
W trakcie liturgii śpiewał chór „Harmonia” pod dyrekcją Jerzego Rachubińskiego, schola Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi pod dyrekcją ks. Grzegorza Kopytowskiego oraz sopranistka Katarzyna Zając. Na organach grał Jakub Garbacz.
22 lutego 1986 r. bp Władysław Ziółek dokonał ingresu do łódzkiej katedry jako nowy ordynariusz diecezji. Najważniejszym wydarzeniem w trakcie ostatnich 25 lat jego posługi była pielgrzymka Jana Pawła II do Łodzi. W 1987 r. Ojciec Święty odprawił Mszę św. na lotnisku Lublinek, odwiedził łódzkie włókniarki w zakładach „Uniontex” i spotkał się z inteligencją w katedrze. Upamiętnieniem tej wizyty był Kongres Eucharystyczny i ustanowione później diecezjalne Święto Eucharystii. Od kilku lat w rocznicę wizyty odbywa się „Wędrówka śladami Jana Pawła II”. Papież Jan Paweł II przyjął też honorowe obywatelstwo miasta. Pamiątką wizyty jest Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej.
W czasie rządów abp. Ziółka powstała też uczelni teologicznych, Caritas i 16 szkół katolickich, wyniesienie na ołtarze o. Rafała Chylińskiego, ożywił się kult św. Faustyny Kowalskiej, odbył się III Synod Archidiecezji czy nawiedzenie archidiecezji przez Matkę Bożą w obrazie jasnogórskim. W tym czasie ordynariusz łódzki erygował 63 parafie (w samej Łodzi – 26), powstały też 53 nowe kościoły. Trwają starania o beatyfikację Wandy Malczewskiej, ks. Dominika Kaczyńskiego, ks. Tadeusza Burzyńskiego i o. Anzelma Gądka.
Na terenie diecezji łódzkiej powstał pierwszy w Polsce Dom Samotnej Matki i pierwszy w Polsce Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy. Działalność rozpoczął Ośrodek Duszpasterstwa Środowisk Twórczych z własnym kościołem i teatrem Logos. Powstały nowoczesne media: Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, Katolicka Rozgłośnia Archidiecezji Łódzkiej (obecnie Radio Plus), diecezjalna edycja tygodnika „Niedziela”, lokalny program w telewizji publicznej i witryna internetowa archidiecezji.
W 1992 r. diecezja łódzka została archidiecezją bezpośrednio podległą Stolicy Apostolskiej, a biskup łódzki został arcybiskupem. 12 lat później powstała metropolia łódzka, w skład której wchodzą: archidiecezja łódzka i diecezja łowicka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.