Kleryckie nabożeństwo Drogi Światła
16 czerwca 2022 | 08:42 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
W wigilię uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w ogrodzie Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi celebrowane było nabożeństwo Drogi Światła, które poprowadził metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
W nabożeństwie uczestniczyli wychowawcy oraz alumni dwóch seminariów duchownych – diecezjalnego oraz Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń.
Autorskie rozważania 14 stacji Drogi Światła przygotowane przez metropolitę łódzkiego poprzedziły fragmenty z Ewangelii i Dziejów Apostolskich.
Droga światła jest to nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim w okresie wielkanocnym. Nabożeństwo powstało we Włoszech w 1988 roku w rodzinie salezjańskiej. Inspiracją do jej powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła). W latach 90. nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy. Droga Światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000. W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jej odprawianie.
W Łodzi – Droga Światła – nabiera znaczenia ekumenicznego, gdyż już od pięciu lat w organizację i przebieg tego nabożeństwa angażują się przedstawiciele Kościołów Chrześcijańskich, których świątynie znajdują się na terenie miasta i regionu łódzkiego.
Pomysłodawcą powstania stacji Drogi Światła w seminaryjnym ogrodzie był metropolita łódzki – abp Grzegorz Ryś. Fundatorką siedmiu granitowych bloków jest p. Wiktoria Szkwarek – mama tragicznie zmarłego ks. Mariusza Szkwarka – prezbitera Archidiecezji Łódzkiej. Jest to – po seminaryjnej kaplicy p.w. Trójcy Świętej – druga fundacja matki kapłana. Seminaryjna Droga Światła, została poświęcona w maju 2019 roku i jest to pierwsze tego typu artystyczne przedstawienie paschalnego nabożeństwa na terenie Archidiecezji Łódzkiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.