Drukuj Powrót do artykułu

Łódź: klerycy na XVIII Festiwal Nauki i Sztuki

22 kwietnia 2018 | 12:12 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. ks. Paweł Kłys

Na rynku łódzkiej manufaktury trwa XVIII Festiwal Nauki i Sztuki, podczas którego studenci i doktoranci łódzkich uczelni oraz pracownicy innych instytucji naukowych na kilkudziesięciu stanowiskach prezentują niezwykle widowiskowe interaktywne pokazy i eksperymenty.

Wśród wystawców prezentujących się na Festiwalu, już po raz kolejny swoje stoisko wystawiło Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, które w tym roku do współpracy zaprosiło żeńskie zgromadzenia zakonne.

– Nasze seminarium prezentuje się tutaj podobnie jak inne uczelnie wyższe naszego miasta – powiedział KAI ks. Bartłomiej Franczak – prefekt WSD. – Jest to rodzaj integracji ze środowiskiem akademickim ale także świadectwo wiary i miłości do Jezusa Chrystusa – dodaje.

Na odwiedzających tegoroczny festiwal nauki i sztuki przy kleryckim stoisku czeka wierna replika biblijnego papirusu z końca III wieku, Kodeks Watykański „B”, Liturgia Godzin z XVI wieku, Brewiarz Węgierski z końca XVIII, Pismo Święte z wieku XIII w., starodruk z oraz Biblia Hebrajska z XVI wieku.

– W tym roku tematyka stoiska dotyczy Słowa Bożego – informuje Mateusz Winciorek alumn III roku. – Każdy odwiedzający nas może spotkać się z kulturą i tradycją starożytnego Izraela oraz zetknąć się z rzeczywistością, w której żył Jezus. Jest także możliwość rozmowy z księdzem, z klerykami oraz siostrami zakonnymi – dodaje.

Stoisko seminaryjne cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczą zajęte wszystkie miejsca przy stołach, przy których można napić się kawy lub herbaty i porozmawiać z duchownym. – Takie stoisko „kościelne” to super inicjatywa – ocenia Aneta Adamus z Uniwersytetu Łódzkiego. – Można tutaj usiąść, zatrzymać się i porozmawiać nie tylko o sprawach naukowych ale o duchowych – zauważa studentka. – To, że seminarium jest tutaj na Festiwalu, to bardzo dobry pomysł, bo można poznać tutaj i spotkać księży z trochę innej strony. Nie tylko tak sztywno i oficjalnie ale bardziej „na luzie” – inaczej – uważa Magdalena Balcerek z UŁ odwiedzająca stoisko kleryckie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.