Łódź: pierwszy list pasterski abp. Rysia
11 listopada 2017 | 10:46 | Łódź / xpk / bd | Łódź Ⓒ Ⓟ
„Ku Ewangelii Ubóstwa” to tytuł pierwszego listu skierowanego przez nowego metropolitę łódzkiego, abp. Grzegorza Rysia do swoich wiernych. List ten zostanie odczytany w najbliższą niedzielę, 12 listopada, a jego treść odnosi się do zbliżającego się pierwszego w historii Kościoła Dnia Ubogich.
„Mija tydzień, odkąd formalnie i uroczyście przyszedłem – z woli papieża Franciszka – do Archidiecezji Łódzkiej jako jej nowy pasterz” – rozpoczyna swoje słowo do wiernych abp Ryś. „Dziś chcę stanąć pomiędzy Wami wszystkimi, pośrodku każdej Eucharystycznej Wspólnoty, i rozważyć zarówno SŁOWO, jakie w tym momencie kieruje ku nam Pan; jak i DZIAŁANIE/CZYN, do którego nas jako swój Kościół aktualnie wzywa” – dodaje.
Odwołując się do ewangelicznej przypowieści o pannach roztropnych i nierozsądnych zauważa, że pan z ewangelicznego opowiadania zwracając się do panien nierozsądnych mówi: nie znam was! Przy tej okazji metropolita łódzki zadaje pytanie: Czy Bóg mnie zna? „Kiedy więc pytam, czy Bóg mnie zna – nie pytam ostatecznie o zakres Jego wiedzy, ale o jakość mojej KOMUNII z Nim – kontynuuje. „Być może mnie „nie zna”, dlatego że to ja nie pozwalam Mu się do końca poznać. Nie wchodzę z Nim w relację miłości, pełną zaufania i otwartości. Nie odsłaniam Mu całego czy całej siebie. Owszem, może sam dużo o Nim wiem, ale Jemu nie pozwalam wejść do mego wnętrza. Są we mnie obszary, do których Go nie dopuszczam – nie chcę, by je poznał. Kryję się z nimi przed Nim. Kto wie, może w ogóle cały przed Nim się kryję – jak Adam w raju… Nie chcę przed Jego oczami stanąć w pełnej prawdzie. Chowam ją za fasadą zewnętrznej pobożności, recytując głośno: „Panie! Panie!” – podkreśla.
Metropolita łódzki w liście wyjaśnia, że w przyszłą niedzielę z ustanowienia papieża Franciszka, będziemy wraz z całym Kościołem przeżywać pierwszy Światowy Dzień Ubogich. „Ojciec Święty ustanowił ten dzień, zamykając Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Światowy Dzień Ubogich ma być – w zamyśle Papieża – obchodzony zawsze na tydzień przed Uroczystością Chrystusa Króla. Ma stanowić jej niepomijalną bramę. Każdy, kto chce uwielbić królewski Majestat Chrystusa, musi najpierw przyjąć Go i zgiąć przed Nim kolano, gdy przychodzi w Osobie Ubogiego” – tłumaczy hierarcha.
Arcybiskup zachęca swoich wiernych, aby włączyli się w każde działanie i inicjatywę, jakie zostaną podjęte z okazji I Światowego Dnia Ubogich tak w Łodzi, jak i w całej archidiecezji, w każdej parafii i wspólnocie. „Proszę o modlitwę za ubogich i z ubogimi, a także za wszystkie nasze dzieła charytatywne i za wszystkich, którzy świadczą miłość potrzebującym. „Caritas” rozprowadziła do każdej z naszych Parafii dobrze znane Wam „Tytki” – napełnione żywnością czy środkami czystości staną się z pewnością realną pomocą w każdej lokalnej wspólnocie. Być może jednak można uczynić coś jeszcze? Zaprosić na obiad samotnego sąsiada? Albo wreszcie zjeść rzeczywiście obiad z najbliższymi? Może trzeba pójść odwiedzić kogoś w szpitalu? Albo iść pomodlić się z kimś, kto opłakuje dopiero co zmarłą bliską osobę. Pamiętajmy: to są wszystko spotkania z naszym Panem, który właśnie przychodzi” – podkreśla arcybiskup.
Kończąc swój list, abp Ryś wyraża zadowolenie z tego, że zaczyna swoje pasterzowanie w łódzkim Kościele w przededniu I Światowego Dnia Ubogich. „Cieszę się, że na progu tej posługi dane mi jest z Wami spotkać Chrystusa, który „będąc bogatym, dla nas stał się ubogim, aby nas ubóstwem swoim ubogacić”. Niech On nas dalej prowadzi do odkrycia Ewangelii Ubóstwa – kończy metropolita.
Treść listu dostępna jest na stronie internetowej www.archidiecezja.lodz.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.