Łódź: kwietniowe Dialogi w Katedrze – o walce z nałogami
10 kwietnia 2015 | 23:03 | az Ⓒ Ⓟ
To Chrystus jest najlepszym terapeutą i w nim powinny szukać pomocy osoby zniewolone przez nałogi – mówił dziś abp Marek Jędraszewski podczas kwietniowej edycji Dialogów w Katedrze, których tematem była „Walka z nałogami”.
Abp Jędraszewski tłumaczył jaka jest różnica między nałogiem a grzechem. Zwrócił uwagę, że grzech pierworodny spowodował w człowieku pewne pęknięcie, które tylko Chrystus może scalić. To pęknięcie to rozłam między tym co jest dla nas dobre i czego chciałby dla nas Bóg i to co my robimy czasem wbrew naszemu rozumowi. Grzech nas zniewala, a tylko Jezus daje wolność i podźwiga nas z naszych słabości.
Nałóg natomiast to postawa stała i choroba duszy – tłumaczył abp Jędraszewski dodając, że nałóg niszczy nie tylko nasze życie, może niszczyć życie innych ludzi. "Czasami jest tak, że coś np. środowisko przynagla nas do wejścia w nałóg. Nie należy jednak szukać w tym usprawiedliwienia. Lepiej zadać sobie pytanie co robię żeby sobie pomóc, czy szukam pomocy innych, czy szukam pomocy Zbawiciela" – mówił metropolita łódzki.
Abp Jędraszewski zaznaczył, że nałóg to choroba dyszy, która domaga się terapii jak każda choroba. Do nałogu dochodzi wtedy, kiedy wola lekceważy to co mówi intelekt. "Walka z nałogami to nasze dążenie do jedności wewnętrznej. Należy od siebie wymagać, bo tylko w zmaganiu się z własnymi słabościami kształtuje się dojrzała osobowość i cnota" – zachęcał hierarcha.
Nałóg jest niedoskonałością, niekiedy ciężkim grzechem. Dlatego trzeba z tym walczyć. Trzeba podjąć trud chęci poprawy.
Było również pytanie zatroskanej matki, której uzależniony od narkotyków i alkoholu syn chce wstąpić do wspólnoty Cenacolo. Pytała ona co Kościół sądzi o tej wspólnocie?
Arcybiskup wyjaśnił, że jest to międzynarodowa wspólnota założona w 1983 roku we Włoszech pragnąca nieść pomoc uzależnionym młodym ludziom. Cenacolo to terapia ludzkiego ducha przez Boskiego lekarza jakim jest Chrystus Pan – tłumaczył metropolita łódzki dodając, że Kościół jak najbardziej aprobuje działalność tej wspólnoty.
Abp Jędraszewski odpowiedział też na pytanie o to, czy ten, kto sprzedaje narkotyki popełnia taki sam grzech, jak ten który je bierze? To nie jest ten sam grzech – tłumaczył metropolita łódzki dodając, że ten który sprzedaje narkotyki upodabnia się do szatana. "Ci, którzy handlują narkotyki tworzą tzw. struktury zła. To są przemyślane działania tylko po to, by szerzyć zło w świecie. To jest grzech trwający a nie jakiś incydent" – mówił Gospodarz spotkania. Stwierdził następnie, że "ci, którzy tak krzyczą by zalegalizować marihuanę lobbują tak naprawdę na rzecz struktur zła. To są siły szatana".
Jeden z młodych uczestników Dialogów pytał o to, czy jeśli ktoś spożyje narkotyki nieświadomie to grzeszy? Warunkiem popełnienia grzechu jest jego świadomość – odpowiedział abp Jędraszewski. Dlatego jeśli ktoś czyni to nieświadomie to nie popełnia grzechu. Ale pozostaje pytanie w jakich okolicznościach to się stało. I czy przypadkiem świadomie ktoś nie stworzył dla siebie zagrożenia, że takie środki mogą mu zostać podane. Np. poprzez chodzenie w niebezpieczne miejsca. Na pewne sytuacje nie można się narażać. Bo świadome narażanie się na niebezpieczeństwo jest grzechem.
Ostatnie pytanie zadała 16-letnia dziewczyna, która chciała się dowiedzieć czy trzeba się spowiadać z picia alkoholu i palenia papierosów. Tak, bo do pewnego wieku jest to po prostu zabronione, gdyż ma to zły wpływ na zdrowie i rozwój dorastającego organizmu – odpowiedział metropolita łódzki. Tłumaczył, że jest to grzech przeciwko przykazaniu „Nie zabijaj”, które oznacza też: troszcz się o swoje zdrowie i życie.
"Trzeba się z tego spowiadać jeśli się to czyni. A warunkiem dobrej spowiedzi jest mocne postanowienie poprawy, czyli tego że tak więcej czynić nie będę" – stwierdził abp Jędraszewski.
„Dialogi w Katedrze” to inicjatywa podjęta przez archidiecezję łódzką ponad trzy lata temu. Co miesiąc abp Marek
Jędraszewski spotyka się w katedrze i odpowiada na pytania przysłane przez internautów i zadawane przez zebranych w świątyni wiernych.
Tematami poszczególnych edycji były dotąd m.in.: wolność, ateizm, cierpienie, ekumenizm i godność pracy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.