Drukuj Powrót do artykułu

Łódź: list abp. łódzkiego o IV Synodzie Arch. Łódzkiej

21 stycznia 2018 | 12:36 | Łódź / xpk / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Ks. Paweł Kłys

O IV Synodzie Archidiecezji łódzkiej, który ma być przygotowaniem do zbliżającego się jubileuszu 100-lecia diecezji łódzkiej i powrotem do początków – napisał do swoich wiernych w II liście pasterskim abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Synod, jak czytamy w przesłaniu abp. Rysia, jest kontynuacją tego co, zapoczątkował poprzedni ordynariusz łódzki abp Marek Jędraszewski. Zgromadzenie diecezjalne ma mieć wymiar praktyczny i odnieść się do realnych działań Kościoła łódzkiego dziś i w przyszłości.

– Synod ma mieć charakter pastoralny – potrwa trzy lata, a najważniejsza jego praca będzie przebiegać w zespołach synodalnych: parafialnych i dekanalnych, a także powstałych w rozmaitych kościelnych środowiskach: od seminarium począwszy, przez wszystkie, jak ufam, ruchy eklezjalne, stowarzyszenia i wspólnoty. Zapraszam do tej pracy WSZYSTKICH! Proszę, włączcie się: dajcie swój czas, modlitwę, chęć wspólnej pracy, wymiany myśli, podzielenia się wiarą, swego widzenia Kościoła – Jego problemów i potrzeb – podkreśla arcybiskup.

W czasie trzyletnich prac synodalnych, podjęte zostaną trzy główne tematy: młodzież, rodzina i parafia. Pragnieniem arcybiskupa łódzkiego, które przekazuje w liście, jest oparcie prac komisji synodalnych o dokumenty papieskie – refleksję nad młodzieżą, a w szczególności nad przekazem wiary młodemu pokoleniu oprzemy w dużej mierze na lekturze papieskiej encykliki “Lumen fidei”; sprawy rodziny spróbujemy przeczytać w świetle adhortacji Amoris laetitia; wreszcie wizję parafii jako dynamicznej wspólnoty uczniów-misjonarzy spróbujemy zaczerpnąć z programowej adhortacji papieża Franciszka: “Evangelii gaudium”. Już teraz zapraszam do lektury, lub re-lektury, tych papieskich tekstów – zaznaczył hierarcha.

Abp Ryś w swoim liście wskazał także na to, że zarówno synod, który się rozpoczyna, jak i jubileusz, do którego synod przygotowuje, są łaską daną ku nawróceniu: indywidualnemu i wspólnotowemu. – To pierwsze dokona się w osobistym spotkaniu każdego z nas z Panem. Ważne jest jednak również owo nawrócenie wspólne: każdej ze wspólnot, w jakiej żyjemy: od rodziny i parafii począwszy, poprzez małe grupy w ruchach i innych rzeczywistościach kościelnych – po całą, wielką wspólnotę naszej archidiecezji – dodał.

– Te dwa nawrócenia: osobiste ku dojrzałej wierze, i wspólnotowe, pastoralne ku permanentnej misji są ze sobą głęboko powiązane. Ostatecznie chodzi o takie osobiste doświadczenie wiary, o tak intensywne i przemieniające spotkanie każdego z nas z Jezusem – byśmy potem „nie potrafili nie mówić o tym, cośmy słyszeli i zobaczyli”. Chodzi o tak mocne przeżycie wiary, byśmy musieli się nim dzielić – możliwie z każdym, od najbliższych poczynając – przypomniał arcybiskup.

IV Synod Archidiecezji Łódzkiej rozpocznie się w sobotę 27 stycznia br. uroczystą liturgią sprawowaną w bazylice archikatedralnej łódzkiej o godz. 10:00, której przewodniczyć będzie metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Po zakończaniu liturgii, błogosławieństwie i posłaniu grup synodalnych w Wyższym Seminarium Duchownym rozpoczną się prace synodalne nad pierwszymi zagadnieniami.

Synod potrwa przez najbliższe trzy lata i będzie przygotowaniem do obchodów 100-lecia powstania diecezji łódzkiej.

Wersja do druku

Przeczytaj także

20 stycznia 2018 19:44

Bp Ryś do diecezjan: wyjdźmy z Ewangelią do świata!

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.