Łódź: neorenesansowa Kaplica Heinzlów odzyskała blask
27 czerwca 2015 | 18:47 | az Ⓒ Ⓟ
Dawny blask odzyskała kaplica Heinzlów na Starym Cmentarzu w Łodzi. Po remoncie poświęcił ją abp Marek Jędraszewski.
Kaplicy będzie odtąd patronował św. Juliusz I, papież, który był też patronem Juliusza Heinzla barona von Hohenfelsa, którego szczątki spoczywają w krypcie kaplicy, która należała do rodziny Heinzlów.
Metropolita łódzki przypomniał historię tego łódzkiego fabrykanta – Juliusza Heinzla barona von Hohenfelsa, który wraz Juliuszem Kunitzerem, stworzył kompleks przemysłowy, m.in. przędzalnię cienkoprzędną, tkalnię, bielnik, apreturę, farbiarnię, drukarnię, szkołę oraz osiedle robotnicze, na Widzewie – „Widzewską Manufakturę”. Pozostawił w Łodzi trzy pałace: przy ulicy Piotrkowskiej 104, Okólnej 166 w Łagiewnikach oraz pałac w parku nazwany od jego imienia Julianowem. Ostatni pałac, w którym znajdowała się siedziba Armii Łódź, został zniszczony podczas bombardowania w 1939 roku. Juliusz Heinzl ufundował również ołtarz w archikatedrze łódzkiej.
Kaplica Heinzlów została wzniesiona w latach 1899–1903, w stylu neorenesansowym, według projektu berlińskiego architekta Franza Schwechtena. Nazywana jest ostatnim pałacem Heinzlów, gdyż jest miejscem spoczynku Juliusza Heinzla, jego żony Pauliny z Volkmanów oraz ich potomków.
Historię renowacji kaplicy przedstawił ks. Paweł Lisowski dotychczasowy ekonom archidiecezji łódzkiej. Pierwsze próby renowacji krypty i mauzoleum odbyły się już 10 lat temu. Wówczas dokonano osuszenia części podziemnej, konserwacji fundamentów i restauracji wnętrza kaplicy. W ubiegłym roku dokonano konserwacji elewacji zewnętrznej z piaskowca i granitu oraz schodów i wnętrza krypty. Wykonano renowację mosiężnych drzwi, okien i krat a także ogrodzenie.
Kaplica Heinzlów od tej pory będzie służyć do uroczystości pogrzebowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.