Łódź: Noworoczna Msza w archikatedrze modlitwą o „globalizację solidarności”
01 stycznia 2015 | 15:39 | az Ⓒ Ⓟ
O szerzeniu się globalizacji obojętności i o współczesnych formach niewolnictwa mówił podczas Mszy św. w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki i w Światowy Dzień Pokoju w łódzkie archikatedrze abp Marek Jędraszewski.
Metropolita łódzki zwracając do wiernych poruszył problemy jakie w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju 2015 zawarł papież Franciszek. Abp Jędraszewski zaznaczył, że w dobie szerzenia się cywilizacji zniewolenia powinniśmy powierzyć nasze życie opiece Maryi i szukać schronienia w Jej ramionach, bo Ona jest Matką Boga żywego.
Arcybiskup zwrócił uwagę na współczesne rodzaje niewolnictwa, które w swoim orędziu wymienia papież Franciszek: niesprawiedliwe warunki pracy, zmuszanie do pracy nieletnich, pozbawianie godności w miejscu pracy. Niewolnictwo dosięga także migrantów, którzy wielokrotnie cierpią głód, pozbawiani są wolności, swoich dóbr materialnych, są wykorzystywani fizycznie i seksualnie. Trzecim obszarem niewolnictwa jest zmuszanie do prostytucji czy do zawarcia małżeństwa. Współczesnym niewolnictwem jest również handel ludźmi w celu transplantacji organów, dla rekrutowania żołnierzy, produkcji i sprzedaży narkotyków.
Metropolita łódzki przywołując słowa papieża Franciszka powiedział, że Globalizacja obojętności, która dziś jest ciężarem w życiu tak wielu sióstr i braci, wzywa nas, byśmy stali się budowniczymi globalizacji solidarności i braterstwa, która będzie mogła przywrócić im nadzieję i sprawić, by z odwagą na nowo wyruszyli w drogę przez problemy naszych czasów i nowe perspektywy, jakie niesie ona z sobą, a Bóg składa w nasze ręce”.
Abp Jędraszewski życzył także zebranym w łódzkiej katedrze, by w Nowy Rok „weszli razem z Matką Najświętszą, pełni nadziei i ufności, że to właśnie Ona pokaże drogę wolności”. Kazanie zakończył maryjną modlitwą „Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko!.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.