Drukuj Powrót do artykułu

Łódź: nowy dyrektor w łódzkim „Katoliku”

21 czerwca 2018 | 13:08 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ

Nowym dyrektorem Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Łodzi na Teofilowie został ks. dr Marcin Czajkowski – wykładowca etyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi oraz długoletni katecheta w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Decyzję tę ogłosił abp Grzegorz Ryś podczas liturgii Mszy świętej sprawowanej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, przy którym usytuowany jest łódzki katolik.

– Pierwsze co usłyszałem o ks. Marcinie – mówił metropolita łódzki – to to, że jest dobrym katechetą i uczy w dotychczasowym liceum już 18 lat. Tak wiec – moi drodzy – dostajecie w nowym dyrektorze bardzo dobrego katechetę i doświadczonego pedagoga – mówił podczas wręczenia nominacji abp Ryś.

Podziękował także za dotychczasową pracę odchodzącemu dyrektorowi ks. Tomaszowi Wojciechowskiemu, który w swoim powołaniu kapłańskim odkrył inne powołanie – oświadczył łódzki pasterz. – Tym powołaniem jest wojsko i służba Ojczyźnie w Polsce i po za jej granicami, jeśli będzie taka konieczność. Życzymy mu wytrwałości i spełnienia się w tym obowiązku względem Ojczyzny – kontynuował ksiądz arcybiskup.

W uroczystościach zakończenia roku szkolnego 2017/2018, które rozpoczęły się Mszą świętą, wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum łódzkiego “Katolika”. Towarzyszyli im nauczyciele, wychowawcy oraz rodzice.

Abp Ryś, w słowie na wakacje wskazał na ogromne znaczenie Modlitwy Pańskiej, która jest pierwszą i najważniejszą modlitwą każdego wierzącego. – Modlitwa „Ojcze nasz” służy temu, żeby Duch święty uczynił nas przed Bogiem Jego dziećmi. Żebyśmy odkrywali ciągle na nowo, że On jest dla nas ojcem, a my jesteśmy jego córkami i synami – tłumaczył. – Liczy się to, co w nas się dzieje, gdy wypowiadamy słowa modlitwy „Ojcze nasz”. Bo jeśli w nas nic się nie dzieje, jeśli ta modlitwa nas nie zmienia, to możemy je gadać i gadać, a żadne z tych słów nie dociera do Pana – podkreślił.

Zwrócił uwagę na to, że jeśli ktoś kończy sensowną szkołę, to nie chodzi o to, żeby się nauczył wielu słów, ale że te słowa, których się nauczył, go zmieniają. “Nie chodzi o to, by mieć dużo słów poukładanych w głowie, stosy teorii. Chodzi o to, co ta prawda, którą poznajecie, z wami robi. Kim wy z tej szkoły wyjdziecie. Tak myślę, że się to już w te wakacje okaże. Wakacje dużo wam powiedzą o was i o tym, jak przeżywacie te szkoły. Wakacje wam powiedzą dużo więcej niż te świadectwa, które dzisiaj dostaniecie” – zauważył.

Po liturgii miały miejsce podziękowania odchodzącemu ze szkoły dyrektorowi oraz wręczenie nagród i wyróżnień uczniom, którzy poprzez całoroczną pracę w sposób szczególny wyróżniali się, a dzięki swoim osiągnięciom w różnych dyscyplinach na szczeblu miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim, rozsławiali dobre imię szkoły.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łodzi jest pierwszą szkołą katolicką prowadzoną przez archidiecezję łódzką. Istnieje od 16 marca 1991 r., a została powołana do istnienia przez abp Władysława Ziółka. Założycielem i pierwszym dyrektorem łódzkiego katolika był ks. prałat Tadeusz Bednarek.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.