Drukuj Powrót do artykułu

Łódź: obchody 31. rocznicy wizyty Jana Pawła II

13 czerwca 2018 | 18:03 | xpk (KAI) | Łódź Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. ks. Paweł Kłys

Kulminacją obchodów 31. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Łodzi były Msze św. sprawowane w łódzkiej katedrze i w trzech innych świątyniach usytuowanych w miejscach, w których polski papież spotkał się z wiernymi. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele miasta i województwa, poczty sztandarowe oraz uczniowie z łódzkich szkół.

W bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki liturgii eucharystycznej przewodniczył świadek spotkania z Janem Pawłem II, arcybiskup senior Władysław Ziółek, ówczesny ordynariusz łódzki. W homilii wspominał tamto wydarzenie oraz spotkania z wiernymi w każdym z trzech miejsc: na lotnisku Lublinek, w katedrze łódzkiej i w zakładach „Uniontex”.

“Dziś po tym, co się w ciągu minionych trzydziestu jeden lat wydarzyło w Polsce, możemy bez cienia wątpliwości powiedzieć, że papieska homilia z łódzkiego lotniska, że krótki zwrot do świata nauki i kultury w katedrze, że wreszcie przemówienie w hali fabrycznej do włókniarek o «geniuszu kobiecym», były drogowskazami na czas obecny” – stwierdził kaznodzieja.

Nawiązując do spotkania sprzed 31 lat temu w Łodzi “ze św. Janem Pawłem II – prorokiem naszych czasów”, zapytał: “Czy jego obecność zmieniła naszą rzeczywistość? Czy stała się drogowskazem dla obecnego i przyszłego pokolenia?”.

Abp Ziółek wskazał na konieczność stosowania papieskiego nauczania: “Czas jest nowy i wymaga wciąż nowych inicjatyw opartych na odwiecznych i podstawowych prawdach. Ale i próba nasza jest nowa. I jest zaiste trudna. Chcąc pozostać wiernymi nauczaniu Jana Pawła II i temu, co powiedział w Łodzi, musimy tę próbę ciągle na nowo podejmować i odpowiadać na nią chrześcijańskim świadectwem, tak jak przed trzydziestu laty, z radością i nadzieją”.

Po liturgii złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wizytę Ojca Świętego w łódzkiej katedrze oraz przy jego pomniku na placu katedralnym.

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział przedstawiciele miasta i województwa, poczty sztandarowe oraz uczniowie z łódzkich szkół.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.