Łódź: obchody 77. rocznicy spalenia więzienia na łódzkim Radogoszczu
20 stycznia 2022 | 01:56 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
W 77. rocznicę spalenia więzienia na łódzkim Radogoszczu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej masakry, która miała miejsce w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku. W uroczystościach obok przedstawicieli władz miasta, województwa, wojska, pocztów sztandarowych i mieszkańców Łodzi udział wzięli także przedstawiciele Kościołów i zawiązków wyznaniowych.
Po oficjalnych wystąpieniach przedstawicieli władz miasta i Rady Miejskiej modlitwę ekumeniczną za zmarłych odmówili duchowni – abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, ks. bp Włodzimierz M. Jaworski z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, pastor Leszek Wkuła z Kościoła Chrześcijan Baptystów, pastor Semko Koroza – z Kościoła Ewangelicko – Reformowanego oraz Dawid Szychowski – Rabin Łodzi.
– Modlitwa jest nie tyle mówieniem, co słuchaniem. Więc chciałbym, byśmy w tej modlitwie posłuchali trzech zdań Jezusa Chrystusa. Pierwsze do tych, którzy tu zginęli – pójdźcie błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo przygotowane wam od złożenia świata. Dwa zdania do nas – błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Miłujcie waszych nieprzyjaciół, błogosławicie tych, którzy was przeklinają, dobrze czyńcie tym, którzy wam złorzeczą. Kto chce opowiedzieć na to Słowo Pana – niech powie Amen! Amen – modlił się metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
Na terenie dawnego więzienia znajduje się sarkofag, w którym zostały zgromadzone bezimienne prochy tych, którzy spłonęli w murach więzienia podpalonego przez Niemców. Na sarkofagu, który jest sercem całego kompleksu więziennego wyryto słowa: „Tu spoczywają zamordowani w przeddzień wolności. Imiona i ciała zabrał nam ogień. Żyjemy tylko w waszej pamięci. Niechaj śmierć tak nieludzka nie powtórzy się.”
Pod koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty i znicze przy sarkofagu z prochami pomordowanych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.