Łódź: odsłonięcie pomnika bohaterskiej łodzianki – Haliny Szwarc
10 listopada 2021 | 21:47 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
– Ojczyźnie można dawać wiele zarówno w trudnych chwilach zagrożenia, jak i w codziennej pracy dla powszechnego dobra. – mówił Andrzej Szwarc – syn łódzkiej bohaterki Haliny Szwarc. Dziś w południe przed łódzkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych znajdującym się u zbiegu ulic Gdańskiej i Legionów dokonano odsłonięcie i poświecenia pomnika dedykowanego mieszkance Łodzi – Halinie Szwarc z.d. Kłąb.
– Spotkamy się w przededniu Dnia Niepodległości, aby oddać część Halinie Szwarc dla której Wolna Polska była wartością nadrzędną. – tłumaczy dr Sylwia Wielichowska. – Miejsce gdzie znajduje się pomnik jest o tyle istotne, że to właśnie w tym budynku znajdującym się za pomnikiem została osadzona – aresztowana przez Niemców – Halina Szwarc. To tutaj została skazana na śmierć i cudem ta kara nie została wykonana, i przeżyła aż do ewakuacji więzienia w styczniu 1945 roku. – dodaje organizator dzisiejszego wydarzenia.
Wśród zgromadzonych na dzisiejszej uroczystości był obecny syn bohaterskiej mieszkanki Łodzi, który wspominając swoją mamę zauważył – Mama była bardzo mocno związana z Łodzią, gdyż tu się urodziła w 1923 roku. Tutaj chodziła do szkoły – między innymi do konserwatorium muzycznego, którego nie zdążyła skończyć ze względu na wojnę i okupację niemiecką. Łódź była też miejscem jej pracy konspiracyjnej w wywiadzie AK, a później ciężkich chwil więzienia – w więzieniu dla kobiet przy ul. Gdańskiej 13, w którym przebywała od maja 1944 do zajęcia Łodzi przez armię sowiecką. – tłumaczy Andrzej Szwarc.
Pomnik autorstwa Marcina Mielczarka przedstawia odlaną z brązu kobietę siedzącą na marmurowym postumencie, a w tle na marmurze widnieją słowa bohaterskiej łodzianki: bądźcie świadomi odpowiedzialności przed społeczeństwem, nie marnujcie historycznej szansy wolności, na którą wielu z mojego pokolenia czekało nadaremnie.
– Zasługi Haliny Szwarc – mojej mamy mieściły się zarówno w obszarze virtutes militares jak i virtutes civitas – czyli zasługi wojenne jak i cywilne. Niezależnie od tej bohaterskiej karty, która sporo dała AK, po wojnie była lekarzem i społecznikiem niezmiernie zaangażowanym w swoją pracę na polu medycyny i gerontologii. Ojczyźnie można dawać wiele zarówno w trudnych chwilach zagrożenia, jak i w codziennej pracy dla powszechnego dobra. – dodaje Andrzej Szwarc – profesor historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Projekt pomnika został sfinansowany przez Centrum Rzeźby Polskiej w ramach projektu „rzeźba dla Niepodległej” – rzeźba w przestrzeni publicznej Niepodległa 2021.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.