Drukuj Powrót do artykułu

Łódź: opłatek świata Głuchych

16 grudnia 2017 | 12:00 | Łódź / xpk / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. ks. Paweł Kłys

Przedstawiciele łódzkiego świata osób głuchych zgromadzili się w piątek w parafii pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Łodzi na dorocznym spotkaniu opłatkowym. Przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Słyszę Sercem, Polskiego Związku Głuchych Oddział w Łodzi, Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych oraz członkowie duszpasterstwa osób niesłyszących i słabosłyszących Archidiecezji Łódzkiej.

W parafii św. Piotra i Pawła odprawiane są co niedziela Msze św. dla osób głuchych. Diecezjalnym duszpasterzem osób niesłyszących i słabosłyszących jest ks. Wiesław Kamiński. “Tutaj tętni życie osób głuchych, które przychodzą, aby modlić się, spotkać się, wypić herbatę, żeby być ze sobą blisko” – mówi proboszcz łódzkiej parafii.

Po przekazaniu językiem migowym fragmentu ewangelii o Narodzeniu Pańskim, około 300-osobowej wspólnocie życzenia złożyli bp Marek Marczak, duszpasterz głuchych oraz przedstawiciele organizatorów. Był czas na dzielenie się opłatkiem i życzenia indywidualne.

“W tym okresie spotyka się bardzo dużo rozmaitych grup, gdyż ludzie chcą przeżywać wspólnie radość i swoją wiarę – powiedział łódzki biskup pomocniczy Marek Marczak. – Środowisko ludzi głuchych również przeżywa radość z narodzenia Pana Jezusa i niczym się oni nie różnią od innych wiernych – podkreślił.

Na wigilii można było spotkać ludzi w różnym wieku. Od młodzieży zaangażowanej w działalność Klubu Sportowego Głuchych, przez ludzi w średnim wieku po najstarszych.

opłatek Głuchych 2017

Fot. ks. Paweł Kłys

– Dwa lata temu, każda grupa Głuchych osobno organizowała wigilie, ale postanowiliśmy wspólnie, dzięki księdzu, aby wyjść z propozycją wspólnej wigilii – razem. Rok temu to się udało i byliśmy bardzo zadowoleni – tłumaczy Tomasz Romanowski z Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych.

– Cieszę się, że możemy się tutaj spotkać, i że wszyscy Głusi mogą być tu razem. Dziękujemy księdzu za możliwość tego spotkania i za zorganizowanie nas, za wypełnienie czasu i wszelką pomoc organizacyjną – dodaje Maciej Kowalski z Polskiego Związku Głuchych, Oddział w Łodzi.

Duszpasterstwo osób niesłyszących i słabosłyszących w Archidiecezji Łódzkiej działa w Łodzi, ale także w innych miastach archidiecezji. Mszę święte i spotkania dla Głuchych odbywają się: w Łodzi w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, w Pabianicach w par. św. Maksymiliana M. Kolbego, w Tomaszowie Mazowieckim w par. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Odpowiedzialnym za duszpasterstwo jest ks. Wiesław Kamiński.

Wersja do druku

Przeczytaj także

16 grudnia 2017 10:21

Burmistrz Nazaretu odwołuje obchody Bożego Narodzenia

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.