Drukuj Powrót do artykułu

Łódź: październikowe posiedzenie plenarne IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej

27 października 2018 | 16:02 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. ks. Paweł Kłys

Trwa pierwszy etap IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej, który poświęcony jest młodzieży. Już po raz drugi do bazyliki archikatedralnej zjechali synodałowie, którzy uczestniczyli w drugim posiedzeniu plenarnym, w czasie którego omówiono kolejne dwa zagadnienia przepracowane wcześniej w parafialnych kołach synodalnych. Pierwszy z nich – Znać Chrystusa (1 Kor 2,2) – zaprezentował ks. dr Marcin Wojtasik, a drugi – Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali – przedstawił ks. Gabriel Kołodziej.

Zebranych w katedrze przywitał metropolita łódzki, który przekazał pozdrowienie od Ojca Świętego i zapewnienie o modlitwie papieskiej w intencji naszego Synodu. Przekazał również prośbę Franciszka, aby modlić się w Jego intencji. Ksiądz arcybiskup podzielił się z synodałami swoim doświadczeniem synodu ogólnokościelnego, którego uczestnikiem był przez niespełna cały miesiąc październik w Rzymie.

Ks Marcin Wojtasik, przewodniczący wydziału katechetycznego przedstawił prezentację multimedialną, z której wynikało, ze po reformie edukacji i wprowadzeniu religii do szkół nie doszło do podziału nauki religii na katechezę szkolną i wtajemniczenie duchowe w parafii.

Na podstawie ankiet nadesłanych przez koła synodalne prelegent podkreślił, że wszystkim brakuje tego zaangażowania duchowego, które ma wymiar wspólnotowy, a którego nie można zrealizować w ramach katechezy szkolnej, natomiast jest to możliwe w ramach wspólnoty parafialnej. – Od samego początku, czyli od momentu kiedy lekcja religii wchodziła do szkoły tj. od roku 1991 podkreślano, że katecheza parafialna jest konieczna. A jednak całe przygotowanie dzieci i młodzieży do sakramentu pokuty, Eucharystii i bierzmowania zostało zepchnięte na szkołę – zaznaczył.

Na koniec prelegent podkreślił, że głównym postulatem jaki należy wcielić w życie jest odnowienie katechezy parafialnej, która miałaby dotyczyć młodzieży i rodziców młodych przygotowujących się do sakramentów świętych. Praktycznym wymiarem miałoby być stworzenie szkoły młodych świeckich katechistów, którzy służyliby pomocą księżom proboszczom w parafii w prowadzeniu katechezy parafialnej. – zakończył prelegent.

Dziekan aleksandrowski, ks. Gabriel Kołodziej mówił na temat sumienia i sposobów jego kształtowania. Zwrócił też uwagę, jak ważne jest wybaczenie, które zatrzymuje spiralę odwetu. Prelegent mówił również na temat zagrożeń, jakimi mogą być dla młodych ludzi media i cyberprzestrzeń. Podkreślał wartość rozsądnie planowanego czasu.

Ks Kołodziej wskazał również, że warto zachęcać młodzież m.in. do angażowania się w akcje charytatywne, poprzez tworzenie Szkolnych Kół Caritas czy podjęcie na terenie parafii współpracy z organizacjami charytatywnymi, z Ośrodkami Pomocy Społecznej, bądź ośrodkami prowadzącymi opiekę nad osobami starszymi, schorowanymi lub niepełnosprawnymi.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.