Pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych w Łodzi
20 lutego 2023 | 13:20 | Ks. Paweł Kłys | Łódź Ⓒ Ⓟ
Już po raz 11. mieszkańcy Łodzi i okolic wyruszą na pielgrzymkę szlakiem Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi. Od Środy Popielcowej do soboty przed Niedzielą Palmową, każdego dnia z wyłączeniem niedziel, w 34 świątyniach rozsianych po całym mieście, odbywać się będą liturgie stacyjne, którym przewodniczyć będą biskupi łódzcy.
Tradycja pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych ma wymiar pokutny, każdą liturgię będziemy rozpoczynać od takiej pokutnej procesji. Kościoły Stacyjne nawiedzano w Rzymie i tak te Kościoły nawiedza się po dziś dzień. Jesteśmy Kościołem, który ma za co Pana Boga przepraszać, jesteśmy Kościołem który składa się z sióstr i braci niejednokrotnie grzeszących także przeciwko sobie. Bardzo serdecznie was zapraszam do takiego Kościoła, który potrafi razem zmierzyć się z własnym grzechem, pielgrzymując po Stacyjnych Kościołach – zaprasza abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
Podczas Eucharystii wierni będą się modlić w intencjach Kościoła powszechnego i całej archidiecezji łódzkiej. W czasie liturgii zbierana będzie kolekta przeznaczona na dzieła miłosierdzia w danej wspólnocie parafialnej, a każdy uczestnik będzie mógł uzyskać odpust zupełny przypisany do wielkopostnego pielgrzymowania.
Pierwsze pielgrzymowanie szlakiem Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi odbyło się w 2013 roku, kiedy rzymską ideę pielgrzymki na łódzki grunt przeszczepił ówczesny metropolita łódzki – arcybiskup Marek Jędraszewski. To on wyznaczył 34 świątynie Łodzi, w których każdego dnia odbywa się liturgia stacyjna.
Każdego dnia na stronie archidiecezji łódzkiej i kanale YouTube będzie można wysłuchać nauczania księży biskupów, które głoszone będzie w czasie pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.