Łódź: po raz piąty ruszyło Studium Animatorów Trzeźwości
28 września 2009 | 12:22 | lg Ⓒ Ⓟ
W piątej edycji łódzkiego Studium Animatorów Trzeźwości uczestniczy 27 osób. W dotychczasowych edycjach wzięło udział kilkadziesiąt osób. Ich zadaniem jest prowadzenie apostolstwa trzeźwości w swoich parafiach.
Na program Studium składa się cykl 10 spotkań o charakterze wykładowo-warsztatowym. "Zajęcia dotyczą zarówno osób dorosłych jak i młodzieży" – podkreśla ks. Piotr Kulbacki, członek zespołu kierującego Studium. Tematyka spotkań obejmuje m.in. chrześcijańską wizję osoby, odkrywanie własnego systemu wartości, duchowość człowieka wolnego, sztukę porozumiewania się, źródła uzależnień, rozpoznawanie i przebieg choroby alkoholowej, strategie działań profilaktycznych, formy pomocy dla osób uzależnionych i współuzależnionych oraz rozpoznawanie najbliższego środowiska osoby uzależnionej.
"Celem Studium jest przygotowanie osób podejmujących służbę w parafii w zakresie profilaktyki dla dorosłych i młodzieży. Absolwenci kursu są przygotowani do prowadzenia działań informacyjno-konsultacyjnych w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, wiedzą jak wstępnie diagnozować problem, gdzie szukać dodatkowego wsparcia, jak informować o problemie i możliwościach jego rozwiązania. Potrafią umiejętnie zorganizować spotkania i modlitwy oraz współpracować z różnymi środowiskami" – opisuje ks. Kulbacki.
Do udziału w zajęciach zachęca abp Władysław Ziółek. "Przyszłość naszej Ojczyzny zależy od trzeźwości ojców i matek oraz wychowania dzieci i młodzieży do trzeźwości. Jej brak jest jedną z głównych przyczyn różnorakich ryzykownych zachowań, dlatego sprawą najwyższej wagi staje się umiejętność dawania odpowiedzi na płaszczyźnie parafii na te wyzwania" – podkreśla metropolita łódzki.
W zajęciach studium uczestniczą zarówno osoby świeckie, jak i księża i siostry zakonne. "Najskuteczniejszą formą działalności w tej dziedzinie jest tworzenie zespołów parafialnych, które mają większą możliwość oddziaływania na środowisko, z którego się wywodzą" – zauważa ks. Piotr Kulbacki. "Do udziału w Studium zapraszamy członków ruchów, stowarzyszeń, grup charytatywnych w parafiach, kancelistów parafialnych, członków grup samopomocowych, rodziców, wychowawców, nauczycieli, katechetów oraz osoby pragnące zaangażować się w rozwiązywanie problemów alkoholowych" – precyzuje abp Ziółek.
W piątej edycji Studium uczestniczy 27 osób. "Pochodzą zarówno z Łodzi, jak i terenu archidiecezji łódzkiej. Dominują osoby świeckie, ale jest też jedna siostra zakonna, służebniczka" – wyjaśnia ks. Jan Cholewa ze Studium.
Pierwsze spotkanie, które odbyło się w weekend w Grotnikach, miało charakter formacyjno-integracyjny. Kolejne zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu, w soboty, w godz. 9.00-14.00 w Domu Parafialnym w par. Najświętszej Eucharystii przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 9 w Łodzi. Aby ukończyć kurs, każdy jego uczestnik ma obowiązek przeprowadzenia przynajmniej jednego projektu w swojej parafii. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.