Łódź: podchorążowie sprzątali groby na wojskowym cmentarzu
30 października 2013 | 14:01 | kos Ⓒ Ⓟ
Grupa podchorążych z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego (WCKMed) porządkowała dziś groby na wojskowym cmentarzu w Łodzi. Mieli również okazję do zapoznania się z historią cmentarza i Łodzi. – Troszcząc się o groby wyrażamy pamięć o naszych bliskich zmarłych oraz wiarę w ich i nasze zmartwychwstanie. Wśród mogił wojskowego cmentarza łódzkiego, możemy poznawać i podziwiać bohaterstwo polskich żołnierzy – powiedział KAI ks. ppor Przemysław Tur.
Kapelan podkreślił, że wielu pochowanych na cmentarzu osób może być „wzorem męstwa, odwagi i honoru, a przede wszystkim wielkiego patriotyzmu”. – Walczyli o wolną Polskę na różnych frontach wojny, służąc Ojczyźnie do końca i oddając za nią swoje życie – podkreślił ks. Tur.
Najstarszą zachowaną mogiłą na łódzkim cmentarzu jest grób carskiego żołnierza z 1910 roku. Znajdują się mogiły legionistów I Brygady Marszałka Józefa Piłsudskiego, groby Obrońców Lwowa, Powstańców Śląskich i Powstańców Wielkopolskich. Miejsce ostatecznego spoczynku znaleźli tu także żołnierze walczący w I i II wojnie światowej. Można odnaleźć groby obrońców Warszawy z 1939 roku oraz żołnierzy Powstania warszawskiego i uczestników Bitwy o Monte Cassino.
Wśród mogił żołnierskich znajdują się groby byłych więźniów obozów koncentracyjnych z Oświęcimia, Buchenwaldu, Gusen–Mathausen, Sachsenhausen, Radogoszcza oraz symboliczne groby zamordowanych w Katyniu, Starobielsku oraz w łagrach na Syberii.
Na Cmentarzu Wojskowym w Łodzi zachowało się wiele grobów z trudnych lat powojennych 1946-1959. Wśród rzędów krzyży znajdują się te współczesne. Należy wspomnieć groby byłych Komendantów Garnizonu Łódź i Sieradz, oraz lekarzy i profesorów Wojskowej Akademii Medycznej m.in. płk prof. Bolesława Gwóździa – pierwszego w historii komendanta – dziekana Wydziału Lekarskiego WAM, a także emerytów wojskowych, którzy odeszli na wieczną wartę w ostatnich latach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.