Łódź: późnowieczorne Msze św. coraz popularniejsze
02 lipca 2012 | 18:25 | lg Ⓒ Ⓟ
Coraz więcej łódzkich parafii wprowadza późnowieczorne, niedzielne Msze święte. Doświadczenie prekursorów pokazuje, że cieszą się one sporą frekwencją. Dlatego naśladowców przybywa.
Jeszcze do niedawna trudno było znaleźć w Łodzi kościół, w którym niedzielna Msza św. byłaby odprawiana o godz. 20.00. Zwykle ostatnia liturgia zaczynała się o godz. 18.00, a tylko w kilku miejscach o godz. 19.00 i 20.00.
„Dzisiaj zmienia się struktura dnia. Zdarzało się, że późnym wieczorem przychodzili do nas wierni, żeby poprosić o odprawienie takiej nadzwyczajnej Mszy św., ponieważ z różnych powodów nie mogli w niej uczestniczyć w ciągu dnia” – tłumaczył jesienią 2011 r. jezuita o. Kazimierz Kubacki, proboszcz parafii Najświętszego Imienia Jezus. I wprowadził całoroczną Mszę św. o godz. 20.30. Wierni gromadzą się na niej w kaplicy św. Krzysztofa i jest ich wielu.
„Nawet nas zaskoczyła frekwencja. Jest to trzecia co do wielkości Msza święta w naszym kościele. Przychodzi od 60 do 120 osób. Przewidujemy, że w wakacje będzie w niej uczestniczyć jeszcze więcej osób. Najczęściej przychodzą studenci, ludzie którzy jeżdżą na działki i wierni, którzy aktywnie wypoczywają w dzień” – komentuje jezuita, o. Jacek Granatowski.
Od niedawna w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła można wziąć udział we Mszy świętej potocznie zwanej „dla działkowiczów”. „Ludzie w piątkowe popołudnie wyjeżdżają na działki, a wracają do domów dopiero w niedzielę wieczorem. Chcieliby uczestniczyć w życiu Kościoła, słuchać Ewangelii i przystępować do Komunii Świętej” – tłumaczy ks. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii przy ul. Nawrot 104. Późna liturgia odprawiana jest o godz. 20.30 w dolnym kościele.
O tej samej porze zaczyna się niedzielna Msza św. także w salezjańskim kościele św. Teresy i św. Jana Bosko przy ul. Kopcińskiego 1/3. Jest jednak w rozkładzie liturgii tylko w okresie wakacyjnym. „Wczoraj była pierwsza taka Msza św. w tym roku. Trochę jest studentów, trochę starszych osób, małżeństwa. Generalnie – przekrój mieszkańców parafii. I widać, że jej potrzebują” – komentuje salezjanin ks. Marian Chalecki.
W okresie wakacyjnym w wielu parafiach w niedzielnym rozkładzie Mszy świętych pojawia się liturgia o godz. 20.00. Tak jest m.in. w par. Matki Boskiej Bolesnej (al. Pasjonistów 23), Matki Boskiej Bolesnej (ul. Rzgowska 41a), Najświętszej Eucharystii (ul. ks. Popiełuszki 9), Przemienienia Pańskiego (ul. Rzgowska 88), św. Franciszka z Asyżu (ul. Przyszkole 2) i św. Wincentego Pallottiego (ul. Łagiewnicka 197/201).
Późnowieczorne Msze święte cieszą się też popularnością w Piotrkowie Trybunalskim. Jego mieszkańcy mogą uczestniczyć w Eucharystii o godz. 20.30, która jest odprawiana w kościele farnym św. Jakuba. Pół godziny wcześniej rozpoczynają się niedzielne Eucharystie w kościele akademickim Panien Dominikanek (ul. Rycerska 3) i parafii bł. Jana Pawła II.
O godz. 20.00 w najpóźniejszej Mszy świętej niedzielnej mogą wziąć udział także mieszkańcy
Pabianic (par. św. Maksymiliana Kolbe i par. Trójcy Przenajświętszej) oraz Bełchatowa (par. NMP Matki Kościoła i św. Barbary).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.