Łódź : premiera filmu o niezłomnym arcybiskupie Antonim Baraniaku
18 listopada 2016 | 13:55 | xpk, msz Ⓒ Ⓟ
„Ten film jest świadectwem tego, że Kościół żyje świadkami, świadkami-męczennikami” – mówił abp Marek Jędraszewski podczas łódzkiej premiery filmu Jolanty Hajdasz „Żołnierz Niezłomny Kościoła”. Pokaz filmu o abp. Baraniaku, który był więziony i torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu bezpieczeństwa, odbył się 17 listopada w kinie Helios w Łodzi.
„Ten film, odsłania pewien bardzo ważny moment naszej historii, historii Polski, historii Kościoła w Polsce, ale także tej części Europy i świata” – mówił po projekcji filmu abp Marek Jędraszewski. Zdaniem metropolity łódzkiego, dzieje tego niepozornego fizycznie człowieka, zadecydowały nie tylko o tym, że możemy się szczycić Prymasem Tysiąclecia, ale także Janem Pawłem II oraz tymi przemianami, jakie zaistniały począwszy od Solidarności w 1980 roku, a potem przemianą w tej części Europy dziewięć lat później.
„Dzieje tej części świata i tej części Europy potoczyłyby się inaczej, gdyby bp Antoni Baraniak załamał się podczas śledztwa, gdyby doszło do publicznego procesu przeciw kard. Wyszyńskiemu i obniżeniu autorytetu Kościoła katolickiego w Polsce. Tak się, Bogu dzięki, nie stało! Ten film jest świadectwem tego, że Kościół żyje świadkami, świadkami męczennikami” – podkreślił abp Jędraszewski.
Film opowiada o tragicznych losach i bohaterstwie księdza arcybiskupa Antoniego Baraniaka (1904-1977), sekretarza dwóch Prymasów Polski: kardynała Augusta Hlonda i sługi bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który we wrześniu 1953 roku został aresztowany i wtrącony na trzy lata do aresztu śledczego na warszawskim Mokotowie, gdzie był torturowany i szykanowany przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa.
Rok po odzyskaniu wolności został mianowany przez Piusa XII metropolitą poznańskim. Pomimo wyraźnego sprzeciwu komunistycznej władzy, w 1966 roku Arcybiskup Antoni Baraniak zorganizował w Poznaniu uroczystości milenijne Chrztu Polski. Święty Jan Paweł II, doceniając heroiczną postawę abp. Baraniaka i wagę świadectwa Jego męczeństwa dla przyszłości Kościoła i Polski, powiedział w 1977 roku: „Kościół w Polsce nigdy nie zapomni tego, co ksiądz arcybiskup uczynił dla tego Kościoła w najtrudniejszym momencie jego dziejów”.
Wczorajsza, łódzka premiera, była pierwszą projekcją, która odbyła się na dużym ekranie, w multipleksie – podkreśliła Jolanta Hajdasz, reżyserka filmu. „Zależało mi na tym, by w tym filmie pokazać postać człowieka wyjątkowego i zasłużonego, nie tylko dla Kościoła, ale także dla Polski. Ten film jest głośnym wołaniem o sprawiedliwość względem bpa Baraniaka, o prawdę co do jego prześladowań i cierpień, które zgotowała mu ówczesna władza” – dodała Hajdasz.
Pełnometrażowy dokument „Żołnierz Niezłomny Kościoła”, stanowiący kontynuację filmu „Zapomniane męczeństwo”, to zapis rozmów z ostatnimi żyjącymi świadkami życia abp. Baraniaka, którzy z różnych źródeł poznali gehennę jego więziennych przeżyć.
Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 roku we wsi Sebastianowo w Wielkopolsce. W młodości wstąpił do zgromadzenia salezjanów. Przed wojną został sekretarzem ówczesnego Prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda, a po wojnie – Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W roku 1951 papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej.
W nocy z 25 na 26 września 1953 roku został aresztowany i wtrącony na 27 miesięcy do więzienia na warszawskim Mokotowie, gdzie był torturowany i szykanowany. Rok po odzyskaniu wolności został metropolitą poznańskim. Mimo sprzeciwu władz, w 1966 roku zorganizował w Poznaniu obchody tysiąclecia Chrztu Polski. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 13 sierpnia 1977 r. Został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry.
W czerwcu 2011 roku Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie znęcania się fizycznego i moralnego nad Arcybiskupem Antonim Baraniakiem w latach 1953-1955 przez funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa publicznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.