Drukuj Powrót do artykułu

Od Matki Kościoła do Kościoła Matki – procesja ulicami Łodzi

10.06.2018 , xpk, Łódź Ⓒ ℗

Sample Fot. ks. Paweł Kłys / KAI

Procesją z Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi do bazyliki archikatedralnej, rozpoczęły się obchody XXXI Archidiecezjalnego Święta Eucharystii, które stało się owocem obecności, pamiętnego dnia 13 czerwca 1987 roku na ziemi Łódzkiej, Papieża Jana Pawła II.

W procesji wzięły udział delegacje asyst z dekanatów i parafii archidiecezji. Przybyli kapłani oraz Siostry zakonne ze gromadzeń jakie posługują w Łodzi. Feretron z Najświętszym Sakramentem na swych ramionach, podobnie jak w latach ubiegłych, ponieśli tegoroczni księża neoprezbiterzy oraz diakoni.

Procesja zakończyła się w archikatedrze św. Stanisława Kostki błogosławieństwem, którego udzielił bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki. Po zakończeniu procesji w łódzkiej katedrze obyła się Msza święta, której przewodniczył i kazanie wygłosił biskup łowicki.

Dziękując za poprowadzenie dzisiejszej procesji biskupowi łowickiemu, metropolita łódzki wskazał na to, że pierwsza w dziejach procesja eucharystyczna, to była wędrówka Maryi z domu w Nazarecie do Elżbiety w góry, kiedy Maryja była monstrancją i niosła w sobie poczętego Pana, przez 3 dni wędrując przez ziemię świętą, by wnieść Go do domu swojej krewnej Elżbiety.

“Tego się uczymy, że mamy wnosić Jezusa w życie naszych bliskich, w życie ludzi znanych i nieznanych przekonani, że On jest życiem i pokarmem. Pokarmem na pustyni, na której nic nie jest w stanie nas nakarmić” – zauważył abp Ryś.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.