Łódź: "Granice wolności" na Festiwalu o. Tomasza Rostworowskiego
08 maja 2012 | 20:20 | lg Ⓒ Ⓟ
"Granice wolności" – pod takim hasłem odbędzie się w Łodzi piąta edycja Festiwalu o. Tomasza Rostworowskiego. Szef polskiej sekcji Radia Watykańskiego i twórca łódzkiego duszpasterstwa akademickiego był jednym z najważniejszych duchownych XX wieku w mieście. Festiwal odbędzie się w dniach 13 maja – 3 czerwca w Łodzi.
– Chcemy zapytać przede wszystkim samych siebie o to, gdzie te granice znaleźć. Jakie są granice mojej wolności osobistej, w miłości, w Kościele? Mojej wolności, która z jednej strony ogranicza drugiego człowieka, ale z drugiej daje mu możliwość rozwoju – mówi jezuita i duszpasterz akademicki, o. Jacek Granatowski TJ.
Celem tegorocznej edycji festiwalu, podobnie jak poprzednich czterech, jest przybliżenie postaci o. Tomasza Rostworowskiego. – Szukamy w życiu autorytetów, które często żyją pośród nas, ale ich nie zauważamy. Dlatego tak ważne jest, by te prawdziwe autorytety pokazywać i o nich mówić – dodaje organizator festiwalu.
O. Granatowski podkreśla, że uczestnicy festiwalu będą mogli dowiedzieć się, co na temat wolności sądził o. Rostworowski. – Będę chciał przypomnieć niektóre ważne sytuacje i momenty w życiu o. Rostworowskiego. Przypomnę jak on widział granice wolności. Tak naprawdę o. Tomasz Rostworowski zawsze się o tę wolność dobijał – mówi jezuita z Łodzi.
Jednym z gości festiwalowych będzie ks. Adam Boniecki, który 27 maja odprawi Mszę świętą (o godz. 18.00), po której opowie o granicach wolności. W czwartek, 31 maja, Bogdan Kosztyła wygłosi konferencję na temat granic wolności w rodzinie, a 3 czerwca Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury promować będzie książkę Wojciecha Szydy "Fausteria". – To będzie promocja tej konkretnej książki, ale też nowego gatunku literackiego – fikcji religijnej – tłumaczy o. Granatowski.
Oczywiście w ramach festiwalu nie zabraknie też koncertów. Już na inaugurację, 13 maja, po akademickiej Mszy św. o godz. 18.00 w kaplicy św. Krzysztofa przy kościele oo. jezuitów wystąpi zespół reggae "Bethel". W kolejną niedzielę (20 maja) po Mszy św. o godz. 10.00 zaplanowano recital organowy Dawida Długosza, a tydzień później (27 maja) – recital Aleksandry Świderek, której przy fortepianie będzie akompaniował Zbigniew Łuczak. – W programie będą pieśni Karola Rostworowskiego i Feliksa Nowowiejskiego. Zwracam uwagę szczególnie na pieśni Karola Rostworowskiego. To był tata o. Tomasza Rostworowskiego. Będziemy mogli poczuć, w jakim klimacie wzrastał ten pierwszy w Łodzi duszpasterz akademicki – podkreśla o. Granatowski.
O. Tomasz Rostworowski żył w latach 1904-1974. Był jezuitą, kaznodzieją, rekolekcjonistą, pisarzem, profesorem jezuickiego gimnazjum w Wilnie, harcerzem, uczestnikiem obrony Lwowa w 1939 r., kapelanem Komendy Głównej Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim, twórcą duszpasterstwa akademickiego w Łodzi. Został odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.
Był krajowym moderatorem Sodalicji Mariańskich Akademików, a w latach 1950-56 – więźniem na Koszykowej, Mokotowie i we Wronkach.
Kierował polską sekcją Radia Watykańskiego, relacjonował obrady Soboru Watykańskiego II, był współtwórcą Muzeum Kopernikańskiego w Rzymie.
O. Rostworowski przebywał w Łodzi trzykrotnie. Po raz pierwszy przyjechał 5 lutego 1945 r. i zaczął pracę z młodzieżą. 22 stycznia 1950 r. został aresztowany, a na wolność wyszedł dopiero na mocy amnestii 19 września 1956 r. Nie wrócił jednak do Łodzi, ale został przeniesiony do Kalisza. W latach 1961-63 ponownie mieszkał w Łodzi, był tu operariuszem i ojcem duchownym jezuickiego klasztoru.
Trzeci pobyt o. Rostworowskiego rozpoczął się w 1973 r. Jezuita przyjechał do Łodzi na leczenie i tutaj zmarł. Pochowany jest w grobowcu jezuitów na cmentarzu na Dołach.
Organizatorami Festiwalu o. Tomasza Rostworowskiego są jezuici, Stowarzyszenie Akademickie im. o. Tomasza Rostworowskiego oraz Jezuickie Duszpasterstwo Akademickie JDA Łódź.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.