Łódź: Rycerze Kolumba zaczynają działalność w Łodzi
21 kwietnia 2011 | 10:05 | lg Ⓒ Ⓟ
Po raz pierwszy wystąpią publicznie w Wielki Czwartek, w trakcie liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi. W ten sposób zainauguruje działalność łódzka Rada Rycerzy Kolumba.
Rycerze Kolumba usiądą w jednej z pierwszych ławek świątyni. Będą wyróżnieni jedynie za pomocą biało-żółtych szarf z herbem zakonu. Kolejnym przejawem ich aktywności będzie czuwanie przy Grobie Pańskim i udział w parafialnej Mszy rezurekcyjnej. "Bardzo się cieszę, że udało się utworzyć Radę Rycerzy Kolumba. Teraz przystąpimy do konkretnej działalności" – mówi ks. Edward Wieczorek, proboszcz i jeden z inicjatorów sprowadzenia Rycerzy Kolumba do Łodzi.
Plany na najbliższe miesiące są ambitne. "Będziemy przygotowywali Dzień Dziecka z paczkami i podarunkami dla maluchów. Na 29 czerwca przewidujemy piknik rodzinny, który odbędzie się po parafialnej Mszy odpustowej" – mówi ks. Wieczorek. Rycerze chcą też zaprosić do Łodzi swoich współbraci na Święto Eucharystii. "Jeśli przyjadą, pokażemy pięknie, że już działamy także na rzecz Kościoła łódzkiego" – dodaje kapłan.
Rycerze Kolumba ukonstytuowali się w Łodzi 15 kwietnia. Radę założyło 30 mężczyzn, w większości mieszkańców parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. Wybrane zostały też, na miesiąc, tymczasowe władze. Wielkim Rycerzem został Marian Łukasiewicz, a sekretarzem do spraw finansowych – Piotr Mec. Będą kierować pracami Rady aż do wyborów, które odbędą się 14 maja. Łódzcy Rycerze wybrali również dwóch delegatów na Konwencję Stanową w Warszawie. Będą w niej uczestniczyć Marian Łukasiewicz i Marek Ćwikliński.
Ks. Wieczorek przyznaje, że bardzo liczy na aktywny udział Rycerzy Kolumba w życiu parafii. "Traktuję to jako formę duszpasterstwa mężczyzn, którzy będą służyć Kościołowi nie tylko modlitwą, ale także poprzez działalność charytatywną i mężne stawanie przy wartościach chrześcijańskich" – podkreśla kapłan, który został kapelanem łódzkich Rycerzy.
Zakon Rycerzy Kolumba jest świecką organizacją katolicką o charakterze charytatywnym. Jej celem jest wzajemna pomoc i działalność charytatywna na rzecz potrzebujących.
Historia zakonu sięga 2 października 1881 roku, kiedy grupa mężczyzn zebrała się przy kościele NMP w New Haven. W założeniu stowarzyszenia wspierał ich sługa Boży ks. Michael J. McGivney. Pół roku później organizacja Rycerze Kolumba została zalegalizowana.
Nazwa stowarzyszenia przypomina postać Krzysztofa Kolumba. Zasadami Zakonu są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.
Na całym świecie, przede wszystkim w USA, Kanadzie, Filipinach i Meksyku, działa ok. 1,7 miliona Rycerzy Kolumba. W Polsce stowarzyszenie pojawiło się w 2005 r., a pierwsza Rada powstała w 2006 r. w Krakowie. W końcu 2010 r. w Polsce było prawie półtora tysiąca Rycerzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.