Łódź: ŚDM jednym z najważniejszych wydarzeń społeczno-religijnych
26 października 2016 | 13:27 | md Ⓒ Ⓟ
Dzięki Światowym Dniom Młodzieży Kościół i Polska mogły zobaczyć w oczach tysięcy pielgrzymów prawdziwy zachwyt nad wielowiekowymi tradycjami religijnymi, dziedzictwem duchowym św. Jana Pawła II i św. Faustyny oraz niezaprzeczalnym pięknem naszej ojczyzny – mówił w środę bp Damian Muskus OFM. Przedstawił on podsumowanie spotkania młodych w Krakowie podczas ogólnopolskiej konferencji „Kultura i turystyka – Sacrum i profanum”, która odbywa się w Łodzi.
Szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM podkreślał, że dziedzictwo św. Jana Pawła II, orędzie Bożego Miłosierdzia, dzieje naszego narodu i jego kultura religijna – to wartości, na które uczestnicy ŚDM nie pozostali obojętni. „Światowe Dni Młodzieży pokazały, jak wielki potencjał tkwi w duchowej kulturze Polski, która może promieniować na świat i stanowić siłę przyciągającą nie tylko z okazji tak wyjątkowych wydarzeń, jak lipcowe spotkanie młodych” – dodał.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prowadził badania wśród pielgrzymów z Polski i zagranicy, którzy uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Dla większości młodych Polaków udział w ŚDM był albo jednym z najlepszych doświadczeń w ich życiu (47,3%), albo bardzo dobrym doświadczeniem (39,3%).
„Z przeprowadzonych ankiet wyłania się obraz pielgrzyma, który jedzie na ŚDM przede wszystkim z motywów religijnych. Młodzi oczekiwali spotkania z Bogiem i doświadczenia Jego obecności we wspólnocie Kościoła” – mówił bp Muskus. Dwie spośród głównych uroczystości religijnych w największym stopniu poruszyły polskich badanych: Msza św. Posłania na zakończenie ŚDM oraz Droga Krzyżowa na krakowskich Błoniach.
Hierarcha podkreślał, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie były niespotykanym dotychczas w swej złożoności fenomenem społeczno-religijnym. „Młodzi, którzy ze wszystkich stron świata przyjechali do Polski, ofiarowali nam piękne świadectwo tego, czym jest Kościół powszechny, pełne radości świadectwo chrześcijaństwa autentycznego i spontanicznie wyrażanego” – mówił.
Według niego, młodzi pokazali mądrość i odwagę wiary, kiedy nie dali się zastraszyć obawom związanym z potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym. „Doświadczyliśmy wspólnoty ponad podziałami, różnicami kulturowymi i społecznymi, wspólnoty, która jest silniejsza niż podziały polityczne, doraźne konflikty i napięcia” – ocenił biskup.
Na zakończenie wystąpienia bp Muskus przytoczył słowa papieża Franciszka, który żegnając się z młodymi na Campus Misericordiae, podczas Mszy św. na zakończenie ŚDM, powiedział: „Światowy Dzień Młodzieży rozpoczyna się właśnie dziś i trwać będzie jutro”. „Słowa te, choć skierowane przede wszystkim do młodego pielgrzyma i mobilizujące go do codziennego pogłębiania doświadczenia spotkania z miłosiernym Bogiem w Krakowie, winny stać się mottem wielu środowisk w Polsce” – podkreślił.
Według niego, pomnożenie tego dziedzictwa to wielkie wyzwanie dla Polaków, by nie stało się ono tylko wspomnieniem niezwykłych emocji i wydarzeń, ale inspiracją i światłem dla nowych inicjatyw w Kościele i społeczeństwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.