Drukuj Powrót do artykułu

Łódź: spotkanie Duszpasterstwa Pracowników Nauki z abp. Rysiem

28 marca 2018 | 09:27 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. ks. Paweł Kłys

Podobnie jak tradycja jest przekazywana od osoby do osoby, tak samo jest i w ewangelizacji, która odbywa się od osoby do osoby. Jak podkreślał papież Paweł VI, w ewangelizacji liczy się dotarcie do osoby – mówił abp Grzegorz Ryś. Mszą św. w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego „DA5” pod przewodnictwem arcybiskupa łódzkiego rozpoczęło się spotkanie Duszpasterstwa Pracowników Nauki z metropolitą łódzkim.

Podczas liturgii łódzki pasterz wygłosił kazanie, w którym pochylił się nad postacią umiłowanego ucznia Chrystusa – św. Jana. Z kolei podczas wykładu w kaplicy „DA5” wygłoszonego dla wykładowców metropolita łódzki skupił się na wiedzy o współczesnej i historycznej działalności Kościoła katolickiego.

Odwołują się do papieża Pawła VI, który wskazywał na ogromne napięcie – różnicę – która jest pomiędzy światem, a Kościołem oraz na papieża Franciszka, który mówi w adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium”: chcesz ewangelizować – znajdź ranę i ulecz ją! Jeśli ją uleczysz, masz otwartą drogę do głoszenia Ewangelii.

– Kościół istnieje dla ewangelizacji, to jest nasze odkrycie po Soborze Watykańskim II – mówił abp Ryś. – Przeciwieństwem Kościoła, który nie sprzyja ewangelizacji, jest Kościół, który się zajmuje samym sobą, dba o siebie, siebie cytuje, siebie chwali, o siebie samego się troszczy – tłumaczył arcybiskup.

Metropolita łódzki zaznaczył, że ewangelizację i tradycję łączy głęboko osobisty wymiar. – Tradycja to jest przekaz od osoby do osoby. To jest coś osobistego, to jest mechanizm przekazu wiary, to jest to, co Paweł pisze: przekazałem wam, to, co sam przyjąłem. Mechanizm wzrostu wiary w Kościele, to jest mechanizm traditio – editio! – mówił abp Ryś.

– Są w Kościele rzeczy niezmienne, które tworzą samo serce tradycji, ale jest też wiele rzeczy, które można zmieniać. Tylko, że człowiek nie zawsze ma odwagę. Wówczas robi się taka skamielina, która zamiast uwalniać Ewangelię po prostu istnieje. Jeśli w spotkaniu nie dochodzi do postawienia pytań osobistych, jeśli nie dochodzi do zmierzenia się osobistego z odpowiedzią, to nie doszło do ewangelizacji, która jest tak ważna – zaznaczył.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.